BLOG

Hidrolik Yağ Nasıl Seçilir - Hidrolik Sistem Yağı Fiyatları

 • Hidrolik yağ seçerken üreticinin tavsiyelerine uyulmalıdır
 • Viskozite doğru seçilmelidir. Yağ viskozitesi arttıkça yağ hava tutmaktadır; bir miktar havayı absorve etmektedir. Eğer küçük hacimli bir tank var ise viskozitenin düşük tutulması bu problem göz önüne bulundurulduğunda daha faydalı olabilir.
 • Hidrolik yağ ne kadar doğru seçilirse seçilsin zamanla viskozitesi düşecektir. Bu yüzden gerekli olandan %30 daha yüksek viskozite seçilmesi yağın ömrünü artıracaktır.
 • Deterjan dispersan içeren yağlar su tutar. Sistemdeki suyun ve bazı partiküllerin hidrolik yağ içerisinde filtre edilmesi pahalı ve bakımı zor olan bir yöntem olduğu için bu katkı maddeli yağları önermiyoruz.
 • ZDDP çinko katkılı hidrolik sistem yağları spesifik kullanım alanları hariç çoğu zaman sistemin ömrünü azaltmaktadır. Bu katkı maddesini de tavsiye etmiyoruz.
 • Eğer üniteniz anormal sesle çalışıyorsa, ünite çok ısınıyorsa, veya hidrolik makine çok yavaş çalışıyorsa hidrolik yağı gözden geçirmeniz gerekmektedir.
 • Pompa emişinden üniteye hava girmesi çok sık rastlanan bir problemdir. Bu problem hidrolik yağı köpürtür ve çeşitli sorunlara yol açar. Emiş hortumlarının ve ilgili bağlantı parçalarının sağlam olduğundan emin olunması gerekir.
 • Hidrolik tanklarda mutlaka ısı seviye göstergesi olmalıdır. Hidrolik yağ seviyesi istenen seviyede kalmalıdır.
 • Yağ akışını kısıtlayan bir durum var ise kavitasyon oluşur. Bu bakımdan hidrolik hortumların içerisinde yağın çökmesi vb. kavitasyon sebepleri gözden geçirilmelidir. Kavitasyon sebebi ile metal korozyonu yaşanır, özellikle pompanın ömrünü ciddi anlamda azaltır.
 • Hiç bir hidrolik güç ünitesi 82 santigrad derecenin üzerinde çalışmamalıdır. Eğer sisteminiz bu sıcaklıkları görüyor ise hidrolik yağ soğutucusu kullanmanız gerekmektedir.
 • Isınan yağın viskozitesi düşer. Gereğinden düşük viskozite hidrolik sistem devre elemanlarına zarar verir.
 • Hidrolik tank hacminin pompanın bir dakikada tüketeceği yağ miktarının en az 3 katı olması tavsiye edilir. Eğer küçük bir hidrolik yağ tankı seçilir ise emiş ve dönüş hatları birbirine yakın olacağı için kavitasyon oluşabilir.
 • Hidroteknik olarak sisteminize en uygun hidrolik yağı saptayıp satışını yapmaktayız. Lütfen irtibat kurunuz
 • Hidrolik yağların fiyatları markalarına göre değişmekle birlikte genellikle 15 litrelik tenekeleri 40 USD'nin TL karşılığı şeklinde satışa sunulmaktadır. Güncel hidrolik yağ fiyatları için sanal satış mağazamız hidroticaret.com'u ziyaret edebilirsiniz.

HİDROLİK YAĞ SOĞUTUCU - HİDROMOTORLU TİP

HİDROLİK YAĞ SOĞUTMA SİSTEMLERİ İÇİN İRTİBATA GEÇİNİZ

 • Yüksek performanslı soğutma sistemleri
 • Hidrolik Motorlu fan (11cc ve 21cc)
 • Soğutulacak bölgedeki ısı, ortam havasına aktarılır
 • Mineral yağ, sentetik yağ, biyolojik yağ ve benzer şekilde HFA, HFB, HFC ve HFD sıvılarının ve en az %50 oranında antifriz ve antikorozif katkı maddesi içeren suların soğutulması için kullanılır. (isteğe bağlı olarak diğer ortam maddelerine uygun modeller mevcuttur)
 • 26 Bar'a kadar basınçlarda çalışabilir

Avantajları

 • Ebatsal olarak en büyük ve en kapsamlı mobil hidrolik radyatör serisidir
 • Oldukça esnek, kullanılmaya hazır komple soğutucu paketleri
 • Ağır çalışma şartları altında, uzun yıllar dayanıklılığı saha testleri ile kanıtlanmış, kompakt ve güçlü tasarım
 • Detaylı Ar-Ge faaliyetleriyle, her bir radyatörün yüksek ısı aktarımını gerçekleştirmesi
 • Kendi bünyesinde profesyonel mühendislik ve imalat sayesinde en yüksek kalite
 • Sürekli stok sayesinde kısa ve esnek teslim süreleri
 • Özel tasarımlı profiller sayesinde ömrü artırılmış soğutucular
 • Yüksek randımanlı kesilki hava finlerinden kirli hava şartlarına özel tasarımlı hava finlerine kadar geniş uygulama alanı

HİDROLİK PİSTON ÇEŞİTLERİ - HİDROLİK SİLİNDİR ÇEŞİTLERİ

Hidrolik Silindirler İle İlgili Temel bilgiler

Hidrolik silindir, hidrolik enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren ve doğrusal hareket elde etmek amacı ile kullanılan devre elemanlarıdır.

Hidrolik pompa tarafından üretilen hidrolik enerjiyi silindir yardımı ile doğrusal ya da açısal harekete dönüştürebilirler.

Silindir çapı silindir kuvvetini belirleyen en önemli faktördür.

      Silindir   Çeşitleri

    1)_ Tek Etkili Silindirler

    2)_ Çift Etkili Silindirler

    3)_Özel Silindirler

               a)_Teleskopik Silindirler

              b)_Döndürücüler ( açısal motorlar)

              c)_ Tandem Silindirler

              d)_ Çift milli silindirler

 1)_ Tek Etkili Silindirler

      Akışkanın pistona tek taraftan etki ettiği iptir. Bir yönde iş yaparken, diğer yönde kendi ağırlığıyla veya bir dış etki ile hareket ederler. Tek etkili silindirler milden sızdırmaz olanlar veya piston başından sızdırmaz olanlar diye üretilebilirler. Hidroteknik olarak özellikle asansör, araç üstü ekipmanlar ve tarım makinelerine özel tek etkili silindirleri üretmekteyiz. 

2)_ Çift Etkili Silindirler

      Silindir iki yönde iş yapar özelliktedir. Bu tür silindirlerin çalışma hızı ve basınçları imalatçı firma tarafından belirlenir. Taban alanı ile boğaz alanı farklı olduğu için ileri hızı ile geri hızı arasında fark olur. Bunun istenmediği durumlarda çift milli çift tesirli silindirler imal edilebilir.

       Tam stroklar da ilk harekete başlarken ve hareket sonunda sert duruşlar olabilir. Bunu önlemek için hidrolik silindirlere imalat esnasında yastıklama yapılabilir. Silindirlerde büyük yükleri hareket ettiren silindirler  kurs sonuna  geldiğinde pistonun kapağa çapması sonucu bir darbe oluşur. Meydana gelen bu darbe devre elemanlarına zarar verir ve mekanik bağlantıların gevşemesine neden olur. Kurs sonlarında darbeyi önlemek amacı ile silindir üzerinde yapılan işlemlere yastıklama denir. Hidrolikte yastıklama fazla kullanılmaz, bunun yerine farklı devre elemanları kullanılır; ancak çok özel durumlarda silindirlerde yastıklamadan bahsedilebilir. Hidroteknik olarak yalnızca Denizli ve bölgesinde değil tüm Türkiye'de tüm kullanımlara ve şartlara uygun çift etkili hidrolik silindirlerin imalatı yapılabilmektedir. CNC makine parkurumuzda adetli silindirler kalite kontrolden geçirilerek hızlı bir şekilde müşteriye teslim edilir.

3)_ Özel Silindirler

                  a)_Teleskopik silindirler

                  İmalat gereği küçük boyutlu ve uzun strok gereken durumlarda teleskopik silindirler kullanılabilir.  Teleskopik silindirler hem çift etkili hem tek etkili silindirler olabilirler. İç içe geçmiş silindirlerden oluştuğu için az yer kaplarlar. Bu tip silindirler kamyon damperleri, hidrolik sıkıştırmalı çöp kasalarının bunkerleri başta olmak üzere Hidroteknik tarafından tüm ihtiyaçlara özel olarak üretilmekte veya alım satımı yapılmaktadır. Bazı standart tipler stok tutulmaktadır.

                b)_Döndürücüler

                 Bazı uygulamalarda belli açıda sistemin döndürülmesi ve tekrar aynı yönde geri gelmesi istenir. Bu durumlarda döndürme grubu hidrolik silindirlere sağlanabilir. Döner tabla hareketleri döner kuleler gibi.

            c)_ Tandem Silindirler

                Mevcut bir hidrolik sistemde bir silindirin itme kuvvetini önemli oranda artırabilmek için silindir çapını ya da basıncını yükseltilmesinden başka seçenek yoktur. Bunun uygun olmadığı mekanik  konstrüksiyonlar da itme kuvvetini artırmak için tandem silindir adı verilen özel bir silindir türü kullanılır. Bu silindir strokları eşit birden fazla silindirin uç uça eklenmesi ile oluşturulur.

              d)_ Çift milli silindirler

               Bazı uygulama durumların da itme kuvvetleri ile hızların her iki yönde aynı olması istenir. Böyle durumlarda her iki taraftan piston kolu olan silindirler kullanılır. Böyle silindirler ayarlı stroklu silindirlerde olabilirler.

HİDROTEKNİK olarak hidrolik silindirlerlerin üretimini ve revizyonunu (tamirini) yapmaktayız. Hidrolik silindirlerin Denizli, Isparta, Muğla, Afyon ve çevre illerdeki ihtiyaç sahipleri, makine imalatçıları ve ilgililerine en sorunsuz, en hızlı, en uygun fiyatlı ulaşması adına çalışmalar yapmaktayız. Hidrolik silindir imalat çalışmalarımız yalnızca Denizli ve bölgesinde değil tüm Türkiye'ye ulaşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için lütfen firmamız ile iletişim kurunuz.