BLOG

Hidrolik Artvin

Hidroteknik Fabrika Malzemeleri Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi, Denizli merkezli hizmet vermekte olan hidrolik ve pnömatik sistemler konusunda ihtisas sağlamış bir firmadır. Başta bölge olmak üzere ülke çapında teknik kadrosu ile hidrolik, pnömatik ve robotik konularında pek çok kurumsal müşterisine hizmet vermektedir. Bilgi birikimi ve endüstriyel uygulama tecrübesi ile hidrolik, pnömatik ve robotik konularında ekipman satışının yanısıra mühendislik faaliyetleri ve imalatları ile de teknolojik çözümler üretmektedir. Konularında tanınmış ve güvenilir firmaların ürünlerini müşterileri ile buluşturan Hidroteknik, teknik destek ve satış sonrası servis hizmetleri sağlamaktadır. Hidroteknik, ilkelerine bağlı ve başarıya odaklanmış bir firma olarak müşterilerinin isteklerini karşılamakla kalmayıp, beklentilerinin ötesinde çözümler sunmaya odaklanmıştır.

 

Akışkanlar mekaniği ve kaldıraçlı sistemlerin modern teknolojiyi takip eden ve pratiğe geçirebilecek donanımlara sahip uzman bir el tarafından doğru kullanılması ile modern endüstrinin ihtiyaç duyduğu her türlü makine imal edilebilir. Bizler, ülkemizin sürekli geliştirmeye muhtaç olduğu bu endüstriyel atılıma katkı sağlamak ve insan aklının fizik kuralları ile birleştiğinde neler yapılabildiğini göstermek için tutku ile çalışıyoruz, her zaman da çalışmalıyız.

Faruk Alyaz; Hidroteknik A.Ş. Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı

Hidroteknik Fabrika Malzemeleri Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi hidrolik ünite imalatı ve revizyonu, hidrolik silindir imalatı ve revizyonu, hidrolik pres sistemlerinin imalatı ve revizyonu, hidrolik ray sistemlerinin imalatı ve revizyonu gibi hidrolik ve pnömatik sistemlerin tasarlanıp imal edilmesi hizmetlerini vermektedir. Hidrolik ve pnömatik ekipman satışında Denizli'nin en büyük, Türkiye'nin sayılı büyük mağazalarından biri sayılan firmamız uygun iskonto oranları ve zengin stokları ile başta kurumsal firmalar olmak üzere tüm müşterilerimize en hızlı şekilde hizmet vermektedir. Denizli'de şehir merkezine ve sanayi bölgelerine çok yakın merkezi bir bölgede bulunan mağazamız ve mağazamıza bağlı projelendirme, muhasebe ve eğitim salonları/tesislerimiz ile üst düzey mühendislik ve projelendirme hizmetleri için uygun bir çalışma ortamı sunmaktayız.

HİDROTEKNİK ÜRÜN KATALOĞU

Ürün kataloğumuzu dijital olarak incelemek için lütfen tıklayınız:

 

Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ürün kataloğumuzu yayınlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Umarız ürün kataloğumuz segment firmalar, satın almacılar, mühendisler, teknikerler ve ilgililer tarafından faydalı bulunur.

Ürün kataloğumuzun basılı hali için lütfen info@hidroteknik.com.tr ile irtibata geçiniz.

 

 

HİDROTEKNİK HİDROLİK SİLİNDİR İMALATI REVİZYONU

FAALİYET ALANLARI
HİDROTEKNİK en son teknolojinin kullanıldığı eğitimli kadrosuyla iş ve inşaat makinaları, demir çelik sanayi, endüstriyel makinaların

hidrolik silindir

üretimini yapmaktadır.

Tarihçemiz

 


Ülke ve sanayici desteğiyle kurulan HİDROTEKNİK HİDROTEKNİK sağlam hedefleri olan kalitesini geliştirmiş ülke pazarına hakim bir firmadır.


Türk sanayisi ve müteahhitlerinin ihtiyacı olan

hidrolik silindir

lerin revizyon ve imalatını yapmaktadır.Aynı zamanda endüstriyel amaçlı

hidrolik silindir

ler,otomotiv sanayine ait; traktör direksiyon silindirleri üretmektedir.Ülke içinde aranan bir firmadır.


HİDROTEKNİK hedefleri ve hayalleri peşinde koşmaya devam ediyor.Bu hayallerin içinde ihracat yapabilme ve daha modern bir tesise sahip olabilme arzusuyla yatırımlara devam etmiştir.


HİDROTEKNİK, “En değerli unsur insandır” felsefesiyle bugün toplam kalite mantığına sahip eğitimli personeli ile yurt içi ve yurt dışına

hidrolik silindir

üretip ihraç etmektedir.

ÜRETİM ALANLAR

İş ve inşaat makinaları hidrolik

çalıştırma silindirleri.

Demir çelik sanayinde kullanılan

hidrolik silindir

leri.

Savunma sanayinde kullanılan her türlü hidrolik çalıştırma silindirleri.

Baraj kapak açma ve kapama silindirleri.

Otomotiv sanayinde kullanılan hidrolik çalıştırma silindirleri.

Araç üzeri hidrolik üniteler ve silindirleri.

Traktör, ziraat makinaları ve ekipmanlarında kullanılan

hidrolik silindir

ler. (Traktör hidrolik direksiyon silindirleri)

Teleskopik (8000mm ye kadar) hidrolik platformlar ve asansör silindirleri.

Beton pompaları çalıştırma ve beton sevk silindirleri.

Madencilik sanayinde kullanılan hidrolik çalıştırma silindirleri.

Petrol arama ve sondaj makinelerinde kullanılan hidrolik çalıştırma silindirleri.

Gemicilik sektöründe kullanılan hidrolik çalıştırma silindirleri.

Özel amaçlı

hidrolik silindir

projeleri.

İş Hazırlama – Tasarım
HİDROTEKNİK, üretimini hidrolik yaptığı silindirlerin tasarım işlemlerini kendi bünyesinde bulunan deneyimli mühendisler tarafından gerçekleştirmektedir. Kroki veya müşteri spesifikasyonları, tasarıma esas bilgiler müşteri tarafından verildikten sonra, projelendirme İş hazırlama ve tasarım mühendislerince yapılıp, müşteri onayına sunulmaktadır. projelendirilen

hidrolik silindir

ler katı model hale getirildikten sonra yine bu yazılım kullanılarak gerekli dayanım analizlerine tabi tutulmaktadır. Analizleri yapılan projelerin üretimde kullanılmak üzere gerekli teknik resimleri, malzeme listeleri, operasyon planları ve tezgah operasyon sayfaları hazırlandıktan sonra üretim aşamalarına geçilmektedir. Aynı birim protatip çalışmaları ve ilk numune onay sürecinide yönetmektedir. Ayrıca üretime CAD+CAM desteği de sağlamaktadır.

HAMMADDE, MAMUL ve YARIMAMUL DEPOSU

HİDROTEKNİK’in

hidrolik silindir

üretiminde kullandığı hammadde , mamul ve yarı mamul depolarımızda her zaman kullanıma hazırdır. Depolarındaki tüm ürünler bilgisayar destekli stoklama sistemi ile takip edilmektedir.

CNC İşleme Bölümü

HİDROTEKNİK ,

hidrolik silindir

imalatını CNC tezgahlarda yapmaktadır. Modern tezgah parkı ile hassas ve titiz bir şekilde

hidrolik silindir

parçaları imal edilmektedir. 
HİDROTEKNİK 'in mevcut tezgah parkı, yüksek performans ve üretim kapasitesini karşılayacak düzeydedir.

Hassas Yüzey İşleme

HİDROTEKNİK , taşlama tezgahları Ø20- Ø500mm ve 3000 mm boy taşlayabilme kapasitesine sahiptir. Taşlama işlemi sonrasında yüzey pürüzlülüğü Ra=0,2 Ц kalitesine kadar sağlanabilmektedir.
Ayrıca

hidrolik silindir

rodları dış piyasadan hazır olarak temin edilmektedir.

hidrolik silindir

lerin ihraç edildiği ülkelerin coğrafi konumu ve müşterilerin özel talepleri üzerine

hidrolik silindir

rodları Nikel Krom kaplı millerden üretilebilmektedir.
Hidrolik silidir kovanları , HİDROTEKNİK’in kendi tesislerinde işlenip , honlanmaktadır. Rodlarda olduğu gibi , kovanlarda da honlama yüzey kalitesi Ra=0,2 Ц sağlanabilmektedir. 
HİDROTEKNİK sahip olduğu dik ve yatay honlama tezgahları ile 650mm çap ve 8000mm boya kadar honlama kapasitesine sahiptir.
Bunun yanı sıra ,

hidrolik silindir

boruları da Honlanmış ya da honlamaya hazır olarak Dünya pazarının önde gelen üreticilerinden temin edilebilmektedir.
Çalışma şartları göz önünde bulundurularak , kovanların iç yüzeyleri krom kaplama yapılabilmektedir.
Tüm prosesler HİDROTEKNİK bünyesinde titizlikle takip edilmekte ve kalite kontrol laboratuarlarında denetlenmektedir.

Kaynak Bölümü

Kaynak işlemi ,

hidrolik silindir

imalatında en önemli proseslerden biridir. HİDROTEKNİK ‘ in bu departmandaki personeli , gerek firma içi gerekse uzman kuruluşlar tarafından eğitimlere tabi tutulmuş ve sertifikalandırılmıştır. 
Kaynak işlemleri , HİDROTEKNİK bünyesinde gelişmiş kaynak makineleriyle yapılmaktadır. “Kaynak çatlak” kontrolleri HİDROTEKNİK içinde yapılmaktadır.

HİDROTEKNİK bünyesinde gerçekleştirilen kaynak işlemleri ;

Gaz Altı Kaynağı Bronz Dolgu Kaynağı 
Toz Altı Kaynağı Gümüş Kaynağı 
Elektrot Kaynağı Oksijen Kaynağı

 

Montaj ve Test Bölümü

Montaj öncesi, imalatı tamamlana tüm parçalar çapak,toz,yağ vb. istenmeyen maddelerden arındırmak amacıyla özel solüsyonlarla yıkama makinalarda yıkanmaktadır.
Akabinde montaj personeli tarafından steril ortamda silindirlerin montajı gerçekleştirilir ve çeşitli testlere hazır hale getirilir. 
Silindirlerimizin titizlikle montajı tamamlandıktan sonra kalite güvence departmanı gözetiminde basınç-dayanıklılık testlerinden geçirilir. 
Üretilen tüm silindirler;
% 100 test edilerek, test sertifikalandırılır.
HİDROTEKNİK bünyesinde üretilen

hidrolik silindir

ler life cylinder testi ile ömür ve performansı denetlenmektedir.

Boyama ve Ambalajlama Bölümü

HİDROTEKNİK’da , boya öncesi silindirler , korunaklı olarak , kumlama yada fosfat yıkama operasyonundan geçirilmektedir. Akabinde korozyona karşı dayanımı arttırabilmek için epoksi astar boyası yapılmaktadır. Boya fırınlarında , astar boya kuruyana kadar bekletilip son kat boyası yapılır. 
Astar boya gibi son kat boyası yapılmış silindirler de fırınlama işleminden geçirilir. Sonrasında silindirlerin boya kalınlıkları ölçülerek raporlanır ve silindirler ambalaja hazır hale getirilir.
HİDROTEKNİK, ürettiği silindirleri sevk esnasında korumak ile yükümlüdür. Tüm silindirler yol ve hava şartları gözetilerek özenle ambalajlanır ve sandıklanır. 
Ambalajlama safhasında , silindirlerin korozyona uğrama riski olan boyasız parçaları koruyucu yağ ile kaplanmaktadır.

 

İş-İnşaat Makineleri Çalıştırma Silindirleri

HİDROTEKNİK ' in ürün yelpazesinde ,

iş ve inşaat makineleri silindirleri

de mevcuttur. Aynı zamanda, silindirlerin komple imalatını da başarıyla gerçekleştirmektedir. Silindir imalat ve revizyonlarını yaptığımız başlıca markalar;

HİDROTEKNİK'in ürettiği ve revizyonlarını yaptığı silindirler gerek yurt içi gerekse yurt dışında güvenle kullanılmaktadır. Numune, teknik resim veya parça numarası gönderildiği takdirde , en kısa sürede değerlendirmeye alınmaktadır.

Özel ve Genel Amaçlı Endüstriyel Silindirler

Müşterilerimizin gereksinimlerine uygun olarak, Ø20mm - Ø650mm ve 9000 mm boya kadara her türlü endüstriyel amaçlı silindir tasarım ve imalatını yurtiçinde ve yurtdışında bir çok ülkeye yıllardır yapmaktadır.
Bu silindirler araç üstü ekipmanlarda, maden sektöründe, baraj ve inşaat sektöründe yıllardır güvenle kullanılmaktadır. 
HİDROTEKNİK’in Tezgah kapasitesi ve altyapısı hidrolik silindir ve yedekleri imalatı konusunda Türkiye' nin lider kuruluşu. Bu anlamda ihracatı ile bir dünya firması o olmasını sağlamıştır. Bu anlamda ihracatı ile bir dünya firması olma yolunda önemli bir aşama kaydetmiştir.

 


HİDROLİK SİLİNDİRLER

ÖZET

Bilindiği üzere lineer motor olarak ta tanımlanan hidrolik silindirler akışkanın hidrolik enerjisini mekanik enerjiye çeviren hidrolik ekipmanlardır.hidrolik sistemlerin tamamına yakını nihai olarak bir hidrolik silindiri tahrik ederler. Hidrolik ünite ekipmanlarının seçimi ne kadar isabetli yapılırsa yapısın, bu seçimin iş olarak karşılığını

hidrolik silindir

ler sayesinde görürüz. 
Belirli prensiplere dikkat edilmeden tasarlanan ve üretilen

hidrolik silindir

ler servis sırasında istenildiği gibi performans göstermeyebilir. Sonuç olarak bundan hidrolik sistemin tamamı etkilenir ve büyük maddi kayıplara neden olabilir.

Bu bildiride

hidrolik silindir

lerin tasarımı ve üretimi aşamasında en sık karşılaşılan problemler, bu problemlerin neden olduğu sorunlar ele alınarak, çözüm yolları ile dikkat edilmesi gereken noktalara işaret edilecektir.

Bu bölümde hidrolik ile ilgili veriler temel başlıklar halinde guruplandırılmış giriş ve sonuç bölümü olarak ayrılmamıştır.

BÖLÜM 1
HİDROLİK SİLİNDİRİ TANIYALIM.


BÖLÜM 2
HİDROLİK SİLİNDİR TİPLERİ


BÖLÜM 3
HİDROLİK SİLİNDİRLERDE DOĞRUSALLIK TOLERANS VE YÜZEY KALİTELERİ


BÖLÜM 4
HİDROLİK SİLİNDİRLERDE KEÇE SEÇİMİ


BÖLÜM 5
MONTAJ ESNASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR


BÖLÜM 6 
TEMEL DİZAYN HESAPLARI VE YENİ TEKNOLOJİLER

BÖLÜM 1

HİDROLİK SİLİNDİRİ TANIYALIM

KATI MODEL SİLİNDİR RESMİ VE 2 BOYUTLU MONTAJ RESMİ

HİDROLİK SİLİNDİRİ OLUŞTURAN PARÇALAR


1.1. KOVAN (SİLİNDİR BORUSU))

Malzemesi özel bir talep olmadığı taktirde st 52-3 kalitedir. Kovan iç yüzeyi honlanmıştır.

1.2. ROT (MİL)

Malzemesi genel olarak iç piyasada Ck 45 dış piyasada St 52 çalışma şartlarına göre paslanmaz türevleri, ıslah çeliklerinden imal edilebilirler.
Silindir içerisinde hareketli , çalışma esnasında dış ortamla temas olduğundan korozyona dayanıklı kaplama mevcuttur.

1.3. ÖN KAPAK (KEP)

Malzemesi pik, sfero döküm veya alaşımsız imalat çeliklerinden yapılabilir.
Kovana bağlantısı vidalı veya cıvatalı bağlantı olarak gerçekleştirilebilir.

Sızdırmazlık Elemanları

nı taşımasının yanı sıra yataklama görevi de yapar.

1.4. PİSTON

Malzemesi pik, sfero döküm veya alaşımsız imalat çeliklerinden yapılabilir. İç kaçağı önleyen sızdırmazlık elemanını üzerinde taşır. Aynı zamanda yataklama görevide yapar.

1.5. ARKA KAPAK

Malzemesi kovanla uyum sağlaması açısından St 52- 3 kalitesinde seçilmelidir. Şayet bulunamazsa karbon oranı düşük alaşımsız çelikler tercih edilmelidir. Görevi kovan arka kısmını kapatır ve bağlantı elemanını üzerinde taşır.

1.6. ROT BAŞI VE KOVAN BAŞI
Malzemesi kovanla uyum sağlaması açısından st 52- 3 kalitesinde seçilmelidir. Hazır olarak üretimleri yapılmakla beraber, makine konstrüksiyonunda talep edilen, değişik bağlantı şekilleri de mevcuttur.

1.7. SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI

Bölüm 4’ te anlatılacaktır.


BÖLÜM 2

HİDROLİK SİLİNDİR TİPLERİ

hidrolik silindir

ler genel olarak üç grupta ele alınabilir. Bunlar;


2.1. TEK ETKİLİ HİDROLİK SİLİNDİRLER.
2.1.1 Dalma Tip

hidrolik silindir

ler
2.1.2 Geri Dönüşü Ağırlıklı

hidrolik silindir

ler.
2.1.3 Geri Dönüşü Yaylı

hidrolik silindir

ler.

2.2. ÇİFT TESİRLİ HİDROLİK SİLİNDİRLER.
2.2.1. Tek Rodlu

hidrolik silindir

ler.
2.2.2. Çift Rodlu

hidrolik silindir

ler

2.3. TELESKOPİK SİLİNDİRLERZ 
2.3.1. Tek Etkili Teleskopik Silindirler
2.3.2. Çift Etkili Teleskopik Silindirler

BÖLÜM 3

HİDROLİK SİLİNDİRLERDE DOĞRUSALLIK

hidrolik silindir

ler birden fazla parçanın bir araya gelmesiyle oluşan komplike ekipmanlardır. Çalışma şartları incelendiğinde ileri – geri hareketi yapan parçalar tek bağlantı ekseninde çalışmaktadır. Bu nedenle silindiri oluşturan tüm parçalar aynı eksen üzerinde konumlandırılmalıdır.


Aksi taktirde;
• Eksen farklılıkları silindirin yaslanarak çalışması demektir ki, buda keçelerin hızla aşınmasına neden olur.
• Farklı eksen istenmeyen yükleri de silindir elemanlarına taşıtmak anlamına gelir, sonuç olarak silindir elemanlarının ömrü kısalır.
• Silindir şayet güçlü şase bağlantısından güçlü ise makinenin şasesini zorlar ve şasede deformasyona sebep olabilir.
• Sistem çabuk ısınır.
• Elektrik motoru ve pompa zorlanır.
• Sonuç olarak gereksiz güç kayıpları oluşur ve verim düşer.


Şimdi silindiri oluşturan parçaların işlem metotlarını ve dikkat edilecek detayları kısaca inceleyelim.


3.1. KOVAN

Kovan imalatlarında daima referans kovan iç çapıdır. İmalat esnasında kovana yapılacak tüm işlemler iç çap referans alınarak gerçekleştirilir. Ayrıca yağ giriş rakoru şayet kaynaklıysa bu proses tornalama işlemi öncesi yapılmalıdır. Resme dikkatlice bakıldığında kovan çapından 1 mm büyük 101 ölçüsü mevcuttur. Bu bölge ön kapağın oturma bölgesi olup, şayet kaynak sonrası ovallik öngörülen sınırları geçmiş ise yine kovanın iç çapı referans alınarak diş çekimi ile birlikte bir seferde işlenmelidir. 101 ölçüsünün işlenmesinde dikkat edilecek diğer nokta ise yüzey kalitesidir. Komple resme bakıldığında

Sızdırmazlık Elemanları

ndan o-rıng diye tanımlanmış eleman bu bölgede yataklandırılmaktadır. Yüzey kalitesi ve dairesellik bu sızdırmazlık elemanının sağlıklı olarak çalışmasını engellemektedir.

Resim üzerinde çap 80 ölçüsüne bakıldığında yüzey kalitesinin rt<=0.3 my mertebesinde istendiği görülmektedir. Bu yüzey piston keçesinin ve yataklama elemanlarının çalıştığı yüzeydir. Yüzey kalitesi bozuk ise keçe ömrünü azaltarak silindirin iç kaçak yapmasına neden olabilir. Piyasada bu borular honlanmış veya honlamaya hazır olarak temin edilebilir.

3.2. ROT (MİL)

Silindir rodlarında çalışan yüzey ile piston, yastıklama elemanları gerekli eş merkezlilik toleranslarını karşılamalıdır. Resimde 20 derece olarak gösterilen pah montaj aşamasında

Sızdırmazlık Elemanları

nın hasar görmeden geçmesini sağlar. Şayet rod hazır kaplı milden imal ediliyorsa, işleme sırasında dış yüzeyi muhakkak korunmalıdır. Rot yatakta iken yatakla rod arasına talaş girmesi önlenmeli ve yatağın dönme esnasında iz yapmaması için aparat kullanılmalıdır.


3.3. ÖN KAPAK (KEP)

Kovana konstrüksiyon prensiplerine göre çeşitli metotlarla bağlanan ön kapak, imalatı önemli proseslerden biridir. Dışı kovanda sabit içi rod yüzeyiyle temas halinde olduğundan kovan ve rod ne kadar sağlıklı imal edilirse edilsin, kapakta oluşabilecek geometrik tolerans sapmaları , bütün sistemi riske edebilir. Bu nedenle kovana yataklayan bölge ile roda yataklayan bölgede eş merkezlilik toleransı çok önemlidir. Ayrıca alındaki diklik toleransı da çalışma esnasında strok sonunda önem arz eder. Alında eksene göre bir eğrilik mevcut ise, strok sonunda basıncın etkisiyle piston ön yüzü, eğri yüzeye yaslanmaya çalışır. Eğrilik miktarınca rodu esnetmeye ve pistonun sızdırmazlık ve yataklama elemanlarına farklı eksenlerde istenmeyen ekstra yükler uygular.

Ön kapaklar

Sızdırmazlık Elemanları

na da yataklık yapmaktadır.

Sızdırmazlık Elemanları

nın takıldığı kanalların yüzey kalitesi elemanların ömrünü doğrudan etkiler. Kanallarda karıncalanma, setler, tolerans dışına çıkmış ölçüler doğrudan dış kaçak sebebidir.

hidrolik silindir

yataklama elemanları ön kapaklara monte edilmektedir. Ön kapak alaşımsız çelikten imal edilmişse kesinlikle rodla temas ettirilmemelidir. Prensip olarak aynı özellikteki iki malzeme birbirleriyle temas ettirilmemelidir. Böyle olduğu taktirde birbirlerini aşındırma ve sıvanma riski vardır. Bu nedenle ön kapak çelik yapılmış ise muhakkak yataklama elemanı kullanılmalıdır. Şayet ön kapak imalinde kullanılan malzeme aleminyum alaşımı, pik, sfero türevleri, bronz alaşımlı malzemeler ise rodla temas etmesinde bir sakınca yoktur.

3.4. PİSTON

Ön kapak gibi

Sızdırmazlık Elemanları

nı üzerinde taşımakla beraber, dışı kovanda hareket eden içi rodda sabit olduğundan kovan ve rod ne kadar sağlıklı imal edilirse edilsin, pistonda oluşabilecek geometrik tolerans sapmaları bütün sistemi riske edebilir. Ön kapakta bahsi geçen konular piston içinde geçerlidir.


3.5. ARKA KAPAK

Silindire kapaklık yapan eleman olup, silindir arka bağlantısını üzerinde taşıdığından iki yüzey arasındaki paralellik ve bu yüzeylerin fatura çapına göre diklik toleransları hatırı sayılır bir öneme sahiptir. Bu bölgelerde oluşabilecek tolerans dışı olumsuzluklar, silindir bağlantı eksenini bozacağından silindir ve konstrüksiyonda istenmeyen yükler meydana getirecek, hatta silindirin yerine montajına izin vermeyecektir.

Kapağımız çek sağlıklı bir şekilde imal de edilebilir, şayet kapak kovana kaynaklı birleştirmeyle bağlanıyorsa kaynak operasyonu da kritik bir prosestir. Kaynak esnasında arka kapakta çarpılma meydana gelir ise yeniden yukarıda saydığımız olumsuzluklar meydana gelecektir.


3.6.ROT BAŞI VE KOVAN BAŞI


Konstrüksiyona göre yüzlerce bağlantı şekli mevcuttur. Bağlantı tipi ne olursa olsun temel esas bağlantı anında eksenel sapmaları önleyecek şekilde talaşlı imalat ve kaynak operasyonlarının gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.gerekli görüldüğü hallerde kaynaklı bağlantı yapılmışsa rod ve kovan başları kaynak sonrası da işlenebilmektedir. Bu tip imalat hata risklerini azaltır. Ancak işeme süreleri uzar ve malzeme ebatları büyür.

3.7. SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI

Bölüm 4’ te anlatılacaktır.

BÖLÜM 4

HİDROLİK SİLİNDİRLERDE KEÇE SEÇİMİ

Silindiri kendi içinde kapalı devre haline sokan, sistem içinde ve dışında yağ sızıntısını önleyen ve bu sayede basınç oluşumunu sağlayan

hidrolik silindir

elemanlarıdır.

Sızdırmazlık Elemanları

seçimi, dizayn aşamasında planlaması yapılacak bir prosestir. Yanlış seçim bir makinenin veya büyük bir tesisin komple durması anlamına gelir ki bu da ehemmiyetlerini açıkça ortaya koymaktadır.

Silindir

Sızdırmazlık Elemanları

seçimi, aşağıdaki şartlar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

• Çalışma basıncı
• Çalışma sıcaklığı
• Kayma hızı
• Çalışma sıvısı
• Çalışma periyodu
• Dizayn spesifikasyonları
• Akışkan vizkozitesi

Yukarıdaki faktörler göze alınarak yapılacak keçe seçimi sonrasında kullanılacak sızdırmazlık ve yataklama elmanlarında muhakkak imalatçı firmanın ön gördüğü tolerans ve yüzey kaliteleri dikkate alınmalıdır.

Sızdırmazlık Elemanları

üretimi ülkemizde başarıyla gerçekleştirilmektedir. Üretici firmalarımızın ürün katalaogları dizayn için yeterli bilgileri içermektedir.

BÖLÜM 5

MONTAJ ESNASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

İmalatı başarıyla yapılmış tüm silindir parçaları, şayet eğitimsiz personel tarafından montaj edilirse bu ana kadar verilen tüm emeklerin boşa gitme riskiyle karşı karşıya kalırız. Montaj esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

1.imalatı tamamlanan tüm parçalar çapaklarından arındırılmalıdır. Bu noktada atlanmayacak en önemli bölgeler yağ giriş delikleridir. Yağ giriş deliklerinden montaj sırasında piston üzerine takılı

Sızdırmazlık Elemanları

geçmek zorundadır. Delik içleri yeterince yuvarlatılmazsa keçe o bölgeden geçiş esnasında hasar görür ve işlevini yitirir.

2. Silindir parçaları geometrisi gereği bez vb. Malzemelerle temizlenemez. Vida diş dipleri, kanallar, küçük delikler kesinlikle yağ ve metal tozlarından arındırılamaz. Bu nedenle en uygun temizleme metodu, basınç altında kapalı bir ortamda uygun solisyonlarla yıkamadır.

3.silindir montajının yapılacağı bölge imalatın yapıldığı bölgeden uzak ve steril bir ortam olmalıdır.

4.silindir sızdırmazlık ve yataklama elemanları montajı yapılırken kesinlikle keskin uçlu tornavida , bıçak gibi metaller kullanılmamalıdır.

5.

Sızdırmazlık Elemanları

yerine takılırken kesinlikle esnemesini sağlamak amacıyla ısıtılmamalıdır. Bu elemanların ömrünü direk etkiler. Ancak ortam ısısı çok düşük ise bir miktar sıcak hava altında bekletilebilir.

6.

Sızdırmazlık Elemanları

yuvalarına takıldıktan sonra, temas edeceği diğer malzeme ile rahat çalışması için bir miktar yağlanmaktadır. Kullanılan yağ sistem yağı olmalı şayet, farklı bir yağ kullanılıyorsa bu sızdırmazlık elemanlarının özelliğini bozmamalıdır.

7.statik sızdırmazlık elemanı olarak kullanılan o-ringler montaj sırasında yerinde dönük ve kıvrılmış olarak durmamalıdır.

8.bağlantı elemanları sıkılırken uygun tork değerleri gözetilmeli ve tork anahtarıyla torklanmalıdır.

9.silindir ne kadar titizlikle toplanırsa toplansın silindirin performansı montaj sonrası muhakkak ölçülmelidir.bu nedenle montajı tamamlanan her silindir %100 teste tabi tutulmalıdır.

Bu testler;

1. Basınç testi
2. İç kaçak testi
3. Ömür testi

olarak gruplandırılabilir. Basınç ve iç kaçak testleri %100 periyotta uygulanmalı, ömür testi numune bazında yapılmalıdır.

basınç ve iç kaçak testi, sayesinde silindirde ilk anda görülebilecek kusurlar ortaya çıkar bunlar;

• Montaj sırasında

Sızdırmazlık Elemanları

nın hasar görüp görmediği,
• Silindirde iç kaçak olup olmadığı,
• Silindirde eksenel bozukluk olup olmadığı, 
• Silindirde aşırı ısınma olup olmadığı,
• Kovan ve bağlantı elemanlarının istenen test basıncında hasar görüp görmediği
• Silindir çalışma strokunun doğru olup olmadığı
• Şayet silindirde yastıklama var ise silindirin yastıklama meknizmasının çalışıp çalışmadığı gibi önemli verilerin toplanmasını sağlar.

ömür testleri ise tüm silindir elemanlarının istenen çalışma ömrünü sağlayıp sağlamadığının cevabını verir.


BÖLÜM 6

TEMEL DİZAYN HESAPLARI VE YENİ TEKNOLOJİLER

SEMBOLLER:

P: ÇALIŞMA BASINCI (BAR)
F: BASINÇ KUVVETİ (daN)
A: ALAN (cm2)
A’: ALAN(cm2)
D: BORU İÇ ÇAPI(mm)
d: ROD ÇAPI (mm)
h: STROK (mm)
t: STROK TAMAMLAMA SÜRESİ (sn)
V: STROK HACMİ(lt)
v: STROK HIZI (m/sn)
ή: HACİMSEL VERİM (0,90 – 0,95)
Qth: TEORİK DEBİ (lt/dk)
Q: GERÇEK DEBİ (lt/dk)
K: BURKULMA YÜKÜ (kg)
Fç: MAKSİMİUM ÇALIŞMA YÜKÜ (kg)
Sk: SERBEST BURKULMA BOYU (cm)
E: ELASTİKİYET MODÜLÜ (kg/cm2)
J: ATALET MOMENTİ (cm4)
S: EMNİYET KATSAYISI (BURKULMA İÇİN 2.5- 3)


5.1. SİLİNDİR İTME KUVVETİ HESABI:

F= PxA (kg)

A= πxD2/4x100 (cm2)

5.2. SİLİNDİR ÇEKME KUVVETİ HESABI:

F=PxA’

A’= π(D2-d2) /4x100 (cm2)


5.3. SİLİNDİR PİSTON HIZI HESABI:

v=Q/Ax6 (m/sn) ( İTMEDE)

v=Q/A’x6 (m/sn) (ÇEKMEDE)

5.4. SİLİNDİR STROK TAMAMLAMA SÜRESİ HESABI

t=Axhx6/Qx1000 (sn) ( İTMEDE)

t=A’xhx6/Qx1000 (sn) ( ÇEKMEDE)

5.4. BURKULMA HESABI

K= π2 xExJ/S2k

J= π d4/64

E= 2.1x106 (ÇELİK İÇİN)

Fç = K/S

Not:sk aşağidaki tablodan silindir bağlanti şekli esas alinarak seçilecektir.

YENİ TEKNOLOJİLER

NİKROM 350

Silindir rodlarının korozyona karşı korunması ve kaygan bir yüzey elde edip sürtünmenin azaltılması amacıyla dış yüzeyleri çeşitli kaplamalarla korunur

ülkemizde ve dünyada en yaygın görülen kaplama şekli krom kaplamadır. Krom ; elektroliz yoluyla taşlama sonrası rod yüzeyine çalışma şartlarına göre 20-50 mikron arası kaplanır.

fakat aşırı rutubetli ortamlarda, örneğin maden ocakları, limanlar vb. kromun çok iyi bir performans göstermediği saptanmıştır.

bu nedenle imalatçı firmalar çeşitli arayışlara girmişlerdir.ülkemizde pek kullanılmasa da dünyada krom kaplı mile alternatif olarak nikel+krom kaplı miller yaygın olarak kullanıma başlamıştır.

KULLANILAN SEKTÖRLER

-kimyasal üretim tesisleri
-yağ ve gaz işleme istasyonları 
-nakliye araçlarında 
-yer altı inşaatlarında 
-tarımsal makinelerde
-askeri araçlarda
-uçaklarda
-rüzgar enerjisi tesislerinde

KALINLIKLAR VE YÜZEY KALİTESİ

Nikel kalınlığı Krom Kalınlığı Yüzey kalitesi
>30 mm >20 mm Ra<=0.2 mm

TOLERANSLAR

Çap Düzgünlük Eksantriklik
ISO f7 0.1mm/m %50 f7’nin

İMALAT ÖLÇÜLERİ

Standart uzunluk 6100+100/0 mm
Maksimum 6500+100/0 mm
F130’ dan sonra uzunluk 6100+1000 mm

KOROZYONA KARŞI KORUMA – GARANTİ

ISO 9227NSS ISO 9227NSS
ASTM B 117 ASTM B 287
Normal Çürümüş
Ortamda Tuz Testi (1000 saat) Ortamda Tuz Testi (350 saat)


KAYNAKLAR: NİKROM 

HİDROTEKNİK, TSEK ve TS EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistem belgelerine sahiptir. Yürürlüğe konulan kalite yönetim sistemi, üst yönetimin tam desteğiyle, tüm şirket personelince benimsenerek bir çalışma ve eylem biçimine dönüşmüştür. Dinamik kadrosu, geniş tezgah parkı, ekipman, ölçüm-test cihazları ve 40 yılı aşkın tecrübesiyle HİDROTEKNİK,

hidrolik silindir

Üretilen her silindir, basınç ve sızdırmazlık testlerinden geçirilmekte , EN 10204 standardı 2.2 maddesine göre sertifika düzenlenmekte ve 1 yıl süreyle garanti verilmektedir.

HİDROTEKNİK, Ürettiği

hidrolik silindir

lerde Dünya lideri

Sızdırmazlık Elemanları

nı kullanmaktadır. 
Bu Ürünler;
Yağ Keceleri
Hidrolik ve Pnomatik Silindir

Sızdırmazlık Elemanları


Hidrolik Akümülatörler
Genel amaçlı O-Ringler
Körükler
Özel Keçe Üretimi
Titreşim Kontrol Takozları

 

hidrolik silindir

bağlantı elemanlarında Rulmanlı Bağlantı en sık rastlanan bağlantı modellerinden biridir. Oldukça yaygın olarak kullanılan bu metod, dünya ülkelerinde standart bağlantı elemanlarıyla yapılmaktadır.

 

 

hidrolik silindir

Milleri dış ortamla temas halinde olmalarından dolayı, korozyona maruz kalmaktadır. Genel olarak kullanılan önleyici metod, mil üzerine sert krom kaplamadır.

NİKEL KROM KAPLI MİL


NİKROM 350

Silindir rodlarının korozyona karşı korunması ve kaygan bir yüzey elde edip sürtünmenin azaltılması amacıyla dış yüzeyleri çeşitli kaplamalarla korunur 
Ülkemizde ve dünyada en yaygın görülen kaplama şekli krom kaplamadır. Krom ; elektroliz yoluyla taşlama sonrası rod yüzeyine çalışma şartlarına göre 20-50 mikron arası kaplanır.
Fakat aşırı rutubetli ortamlarda, örneğin maden ocakları, limanlar vb. kromun çok iyi bir performans göstermediği saptanmıştır. Bu nedenle imalatçı firmalar çeşitli arayışlara girmişlerdir.ülkemizde pek kullanılmasa da dünyada krom kaplı mile alternatif olarak nikel+krom kaplı miller yaygın olarak kullanıma başlamıştır.

KULLANILAN SEKTÖRLER

-kimyasal üretim tesisleri
-yağ ve gaz işleme istasyonları 
-nakliye araçlarında 
-yer altı inşaatlarında 
-tarımsal makinelerde
-askeri araçlarda
-uçaklarda
-rüzgar enerjisi tesislerinde

KALINLIKLAR VE YÜZEY KALİTESİ
Nikel kalınlığı Krom Kalınlığı Yüzey kalitesi
>30 mm >20 mm Ra<=0.2 mm

TOLERANSLAR
Çap Düzgünlük Eksantriklik
ISO f7 0.1mm/m %50 f7’nin

İMALAT ÖLÇÜLERİ
Standart uzunluk 6100+100/0 mm
Maksimum 6500+100/0 mm
130’ dan sonra uzunluk 6100+1000 mm

KOROZYONA KARŞI KORUMA – GARANTİ
ISO 9227NSS ISO 9227NSS
ASTM B 117 ASTM B 287
Normal Çürümüş
Ortamda Tuz Testi (1000 saat) Ortamda Tuz Testi (350 saat)

HONLANMIŞ BORU 

hidrolik silindir

boruları çalışma şartlarına göre Dikişli yada dikişsiz olarak tercih edilebilir. 
Kullanıma Hazır olarak adlandırılan Dikişli borular(DIN 2393); 
Maximum 10 mm et kalınlığına kadar üretilebilmektedir. Sistem basıncının düşük olduğu uygulamalarda, daha ekonomik olması nedeniyle tercih sebebidir. Endüstriyel ve zirai sektörde kullanımı oldukça yaygındır.
Daha çok Heavy Duty diye tanımlanan ağır çalışma şartlarında tercih sebebidir. Bu gruptan Honlanmış veya Honlamaya Hazır olarak temin edilebilir.

hidrolik silindir

Boruları ( Soğuk Çekme ) :

Mekanik Özellikler : 
DIN : ST 52-3 BK+S / 2391 CDS 
ST 52-3 BK / 2393 DOM
Teknik Özellikler :
- İç Çap 25 mm’den 220 mm’ye kadar hazır .
- Dikişsiz , Soğuk Çekme çelik boru DIN 2391 ( Cold drawn ).
- İç yüzeyleri Honlanmış
- ST 52 ve ST 52-3 BK+S Kalitesinde 
- İç çap toleransı ISO H8
- İç yüzey pürüzlülüğü , Ra : 0,4 
- Kopma direnci 600 N / mm2
- Standart üretim Boyları 4 – 9 metre boylarında .

Hidrolik Antalya

Hidroteknik Fabrika Malzemeleri Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi, Denizli merkezli hizmet vermekte olan hidrolik ve pnömatik sistemler konusunda ihtisas sağlamış bir firmadır. Başta bölge olmak üzere ülke çapında teknik kadrosu ile hidrolik, pnömatik ve robotik konularında pek çok kurumsal müşterisine hizmet vermektedir. Bilgi birikimi ve endüstriyel uygulama tecrübesi ile hidrolik, pnömatik ve robotik konularında ekipman satışının yanısıra mühendislik faaliyetleri ve imalatları ile de teknolojik çözümler üretmektedir. Konularında tanınmış ve güvenilir firmaların ürünlerini müşterileri ile buluşturan Hidroteknik, teknik destek ve satış sonrası servis hizmetleri sağlamaktadır. Hidroteknik, ilkelerine bağlı ve başarıya odaklanmış bir firma olarak müşterilerinin isteklerini karşılamakla kalmayıp, beklentilerinin ötesinde çözümler sunmaya odaklanmıştır.

 

Akışkanlar mekaniği ve kaldıraçlı sistemlerin modern teknolojiyi takip eden ve pratiğe geçirebilecek donanımlara sahip uzman bir el tarafından doğru kullanılması ile modern endüstrinin ihtiyaç duyduğu her türlü makine imal edilebilir. Bizler, ülkemizin sürekli geliştirmeye muhtaç olduğu bu endüstriyel atılıma katkı sağlamak ve insan aklının fizik kuralları ile birleştiğinde neler yapılabildiğini göstermek için tutku ile çalışıyoruz, her zaman da çalışmalıyız.

Faruk Alyaz; Hidroteknik A.Ş. Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı

Hidroteknik Fabrika Malzemeleri Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi hidrolik ünite imalatı ve revizyonu, hidrolik silindir imalatı ve revizyonu, hidrolik pres sistemlerinin imalatı ve revizyonu, hidrolik ray sistemlerinin imalatı ve revizyonu gibi hidrolik ve pnömatik sistemlerin tasarlanıp imal edilmesi hizmetlerini vermektedir. Hidrolik ve pnömatik ekipman satışında Denizli'nin en büyük, Türkiye'nin sayılı büyük mağazalarından biri sayılan firmamız uygun iskonto oranları ve zengin stokları ile başta kurumsal firmalar olmak üzere tüm müşterilerimize en hızlı şekilde hizmet vermektedir. Denizli'de şehir merkezine ve sanayi bölgelerine çok yakın merkezi bir bölgede bulunan mağazamız ve mağazamıza bağlı projelendirme, muhasebe ve eğitim salonları/tesislerimiz ile üst düzey mühendislik ve projelendirme hizmetleri için uygun bir çalışma ortamı sunmaktayız.

HİDROTEKNİK ÜRÜN KATALOĞU

Ürün kataloğumuzu dijital olarak incelemek için lütfen tıklayınız:

 

Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ürün kataloğumuzu yayınlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Umarız ürün kataloğumuz segment firmalar, satın almacılar, mühendisler, teknikerler ve ilgililer tarafından faydalı bulunur.

Ürün kataloğumuzun basılı hali için lütfen info@hidroteknik.com.tr ile irtibata geçiniz.

 

 

HİDROTEKNİK HİDROLİK SİLİNDİR İMALATI REVİZYONU

FAALİYET ALANLARI
HİDROTEKNİK en son teknolojinin kullanıldığı eğitimli kadrosuyla iş ve inşaat makinaları, demir çelik sanayi, endüstriyel makinaların

hidrolik silindir

üretimini yapmaktadır.

Tarihçemiz

 


Ülke ve sanayici desteğiyle kurulan HİDROTEKNİK HİDROTEKNİK sağlam hedefleri olan kalitesini geliştirmiş ülke pazarına hakim bir firmadır.


Türk sanayisi ve müteahhitlerinin ihtiyacı olan

hidrolik silindir

lerin revizyon ve imalatını yapmaktadır.Aynı zamanda endüstriyel amaçlı

hidrolik silindir

ler,otomotiv sanayine ait; traktör direksiyon silindirleri üretmektedir.Ülke içinde aranan bir firmadır.


HİDROTEKNİK hedefleri ve hayalleri peşinde koşmaya devam ediyor.Bu hayallerin içinde ihracat yapabilme ve daha modern bir tesise sahip olabilme arzusuyla yatırımlara devam etmiştir.


HİDROTEKNİK, “En değerli unsur insandır” felsefesiyle bugün toplam kalite mantığına sahip eğitimli personeli ile yurt içi ve yurt dışına

hidrolik silindir

üretip ihraç etmektedir.

ÜRETİM ALANLAR

İş ve inşaat makinaları hidrolik

çalıştırma silindirleri.

Demir çelik sanayinde kullanılan

hidrolik silindir

leri.

Savunma sanayinde kullanılan her türlü hidrolik çalıştırma silindirleri.

Baraj kapak açma ve kapama silindirleri.

Otomotiv sanayinde kullanılan hidrolik çalıştırma silindirleri.

Araç üzeri hidrolik üniteler ve silindirleri.

Traktör, ziraat makinaları ve ekipmanlarında kullanılan

hidrolik silindir

ler. (Traktör hidrolik direksiyon silindirleri)

Teleskopik (8000mm ye kadar) hidrolik platformlar ve asansör silindirleri.

Beton pompaları çalıştırma ve beton sevk silindirleri.

Madencilik sanayinde kullanılan hidrolik çalıştırma silindirleri.

Petrol arama ve sondaj makinelerinde kullanılan hidrolik çalıştırma silindirleri.

Gemicilik sektöründe kullanılan hidrolik çalıştırma silindirleri.

Özel amaçlı

hidrolik silindir

projeleri.

İş Hazırlama – Tasarım
HİDROTEKNİK, üretimini hidrolik yaptığı silindirlerin tasarım işlemlerini kendi bünyesinde bulunan deneyimli mühendisler tarafından gerçekleştirmektedir. Kroki veya müşteri spesifikasyonları, tasarıma esas bilgiler müşteri tarafından verildikten sonra, projelendirme İş hazırlama ve tasarım mühendislerince yapılıp, müşteri onayına sunulmaktadır. projelendirilen

hidrolik silindir

ler katı model hale getirildikten sonra yine bu yazılım kullanılarak gerekli dayanım analizlerine tabi tutulmaktadır. Analizleri yapılan projelerin üretimde kullanılmak üzere gerekli teknik resimleri, malzeme listeleri, operasyon planları ve tezgah operasyon sayfaları hazırlandıktan sonra üretim aşamalarına geçilmektedir. Aynı birim protatip çalışmaları ve ilk numune onay sürecinide yönetmektedir. Ayrıca üretime CAD+CAM desteği de sağlamaktadır.

HAMMADDE, MAMUL ve YARIMAMUL DEPOSU

HİDROTEKNİK’in

hidrolik silindir

üretiminde kullandığı hammadde , mamul ve yarı mamul depolarımızda her zaman kullanıma hazırdır. Depolarındaki tüm ürünler bilgisayar destekli stoklama sistemi ile takip edilmektedir.

CNC İşleme Bölümü

HİDROTEKNİK ,

hidrolik silindir

imalatını CNC tezgahlarda yapmaktadır. Modern tezgah parkı ile hassas ve titiz bir şekilde

hidrolik silindir

parçaları imal edilmektedir. 
HİDROTEKNİK 'in mevcut tezgah parkı, yüksek performans ve üretim kapasitesini karşılayacak düzeydedir.

Hassas Yüzey İşleme

HİDROTEKNİK , taşlama tezgahları Ø20- Ø500mm ve 3000 mm boy taşlayabilme kapasitesine sahiptir. Taşlama işlemi sonrasında yüzey pürüzlülüğü Ra=0,2 Ц kalitesine kadar sağlanabilmektedir.
Ayrıca

hidrolik silindir

rodları dış piyasadan hazır olarak temin edilmektedir.

hidrolik silindir

lerin ihraç edildiği ülkelerin coğrafi konumu ve müşterilerin özel talepleri üzerine

hidrolik silindir

rodları Nikel Krom kaplı millerden üretilebilmektedir.
Hidrolik silidir kovanları , HİDROTEKNİK’in kendi tesislerinde işlenip , honlanmaktadır. Rodlarda olduğu gibi , kovanlarda da honlama yüzey kalitesi Ra=0,2 Ц sağlanabilmektedir. 
HİDROTEKNİK sahip olduğu dik ve yatay honlama tezgahları ile 650mm çap ve 8000mm boya kadar honlama kapasitesine sahiptir.
Bunun yanı sıra ,

hidrolik silindir

boruları da Honlanmış ya da honlamaya hazır olarak Dünya pazarının önde gelen üreticilerinden temin edilebilmektedir.
Çalışma şartları göz önünde bulundurularak , kovanların iç yüzeyleri krom kaplama yapılabilmektedir.
Tüm prosesler HİDROTEKNİK bünyesinde titizlikle takip edilmekte ve kalite kontrol laboratuarlarında denetlenmektedir.

Kaynak Bölümü

Kaynak işlemi ,

hidrolik silindir

imalatında en önemli proseslerden biridir. HİDROTEKNİK ‘ in bu departmandaki personeli , gerek firma içi gerekse uzman kuruluşlar tarafından eğitimlere tabi tutulmuş ve sertifikalandırılmıştır. 
Kaynak işlemleri , HİDROTEKNİK bünyesinde gelişmiş kaynak makineleriyle yapılmaktadır. “Kaynak çatlak” kontrolleri HİDROTEKNİK içinde yapılmaktadır.

HİDROTEKNİK bünyesinde gerçekleştirilen kaynak işlemleri ;

Gaz Altı Kaynağı Bronz Dolgu Kaynağı 
Toz Altı Kaynağı Gümüş Kaynağı 
Elektrot Kaynağı Oksijen Kaynağı

 

Montaj ve Test Bölümü

Montaj öncesi, imalatı tamamlana tüm parçalar çapak,toz,yağ vb. istenmeyen maddelerden arındırmak amacıyla özel solüsyonlarla yıkama makinalarda yıkanmaktadır.
Akabinde montaj personeli tarafından steril ortamda silindirlerin montajı gerçekleştirilir ve çeşitli testlere hazır hale getirilir. 
Silindirlerimizin titizlikle montajı tamamlandıktan sonra kalite güvence departmanı gözetiminde basınç-dayanıklılık testlerinden geçirilir. 
Üretilen tüm silindirler;
% 100 test edilerek, test sertifikalandırılır.
HİDROTEKNİK bünyesinde üretilen

hidrolik silindir

ler life cylinder testi ile ömür ve performansı denetlenmektedir.

Boyama ve Ambalajlama Bölümü

HİDROTEKNİK’da , boya öncesi silindirler , korunaklı olarak , kumlama yada fosfat yıkama operasyonundan geçirilmektedir. Akabinde korozyona karşı dayanımı arttırabilmek için epoksi astar boyası yapılmaktadır. Boya fırınlarında , astar boya kuruyana kadar bekletilip son kat boyası yapılır. 
Astar boya gibi son kat boyası yapılmış silindirler de fırınlama işleminden geçirilir. Sonrasında silindirlerin boya kalınlıkları ölçülerek raporlanır ve silindirler ambalaja hazır hale getirilir.
HİDROTEKNİK, ürettiği silindirleri sevk esnasında korumak ile yükümlüdür. Tüm silindirler yol ve hava şartları gözetilerek özenle ambalajlanır ve sandıklanır. 
Ambalajlama safhasında , silindirlerin korozyona uğrama riski olan boyasız parçaları koruyucu yağ ile kaplanmaktadır.

 

İş-İnşaat Makineleri Çalıştırma Silindirleri

HİDROTEKNİK ' in ürün yelpazesinde ,

iş ve inşaat makineleri silindirleri

de mevcuttur. Aynı zamanda, silindirlerin komple imalatını da başarıyla gerçekleştirmektedir. Silindir imalat ve revizyonlarını yaptığımız başlıca markalar;

HİDROTEKNİK'in ürettiği ve revizyonlarını yaptığı silindirler gerek yurt içi gerekse yurt dışında güvenle kullanılmaktadır. Numune, teknik resim veya parça numarası gönderildiği takdirde , en kısa sürede değerlendirmeye alınmaktadır.

Özel ve Genel Amaçlı Endüstriyel Silindirler

Müşterilerimizin gereksinimlerine uygun olarak, Ø20mm - Ø650mm ve 9000 mm boya kadara her türlü endüstriyel amaçlı silindir tasarım ve imalatını yurtiçinde ve yurtdışında bir çok ülkeye yıllardır yapmaktadır.
Bu silindirler araç üstü ekipmanlarda, maden sektöründe, baraj ve inşaat sektöründe yıllardır güvenle kullanılmaktadır. 
HİDROTEKNİK’in Tezgah kapasitesi ve altyapısı hidrolik silindir ve yedekleri imalatı konusunda Türkiye' nin lider kuruluşu. Bu anlamda ihracatı ile bir dünya firması o olmasını sağlamıştır. Bu anlamda ihracatı ile bir dünya firması olma yolunda önemli bir aşama kaydetmiştir.

 


HİDROLİK SİLİNDİRLER

ÖZET

Bilindiği üzere lineer motor olarak ta tanımlanan hidrolik silindirler akışkanın hidrolik enerjisini mekanik enerjiye çeviren hidrolik ekipmanlardır.hidrolik sistemlerin tamamına yakını nihai olarak bir hidrolik silindiri tahrik ederler. Hidrolik ünite ekipmanlarının seçimi ne kadar isabetli yapılırsa yapısın, bu seçimin iş olarak karşılığını

hidrolik silindir

ler sayesinde görürüz. 
Belirli prensiplere dikkat edilmeden tasarlanan ve üretilen

hidrolik silindir

ler servis sırasında istenildiği gibi performans göstermeyebilir. Sonuç olarak bundan hidrolik sistemin tamamı etkilenir ve büyük maddi kayıplara neden olabilir.

Bu bildiride

hidrolik silindir

lerin tasarımı ve üretimi aşamasında en sık karşılaşılan problemler, bu problemlerin neden olduğu sorunlar ele alınarak, çözüm yolları ile dikkat edilmesi gereken noktalara işaret edilecektir.

Bu bölümde hidrolik ile ilgili veriler temel başlıklar halinde guruplandırılmış giriş ve sonuç bölümü olarak ayrılmamıştır.

BÖLÜM 1
HİDROLİK SİLİNDİRİ TANIYALIM.


BÖLÜM 2
HİDROLİK SİLİNDİR TİPLERİ


BÖLÜM 3
HİDROLİK SİLİNDİRLERDE DOĞRUSALLIK TOLERANS VE YÜZEY KALİTELERİ


BÖLÜM 4
HİDROLİK SİLİNDİRLERDE KEÇE SEÇİMİ


BÖLÜM 5
MONTAJ ESNASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR


BÖLÜM 6 
TEMEL DİZAYN HESAPLARI VE YENİ TEKNOLOJİLER

BÖLÜM 1

HİDROLİK SİLİNDİRİ TANIYALIM

KATI MODEL SİLİNDİR RESMİ VE 2 BOYUTLU MONTAJ RESMİ

HİDROLİK SİLİNDİRİ OLUŞTURAN PARÇALAR


1.1. KOVAN (SİLİNDİR BORUSU))

Malzemesi özel bir talep olmadığı taktirde st 52-3 kalitedir. Kovan iç yüzeyi honlanmıştır.

1.2. ROT (MİL)

Malzemesi genel olarak iç piyasada Ck 45 dış piyasada St 52 çalışma şartlarına göre paslanmaz türevleri, ıslah çeliklerinden imal edilebilirler.
Silindir içerisinde hareketli , çalışma esnasında dış ortamla temas olduğundan korozyona dayanıklı kaplama mevcuttur.

1.3. ÖN KAPAK (KEP)

Malzemesi pik, sfero döküm veya alaşımsız imalat çeliklerinden yapılabilir.
Kovana bağlantısı vidalı veya cıvatalı bağlantı olarak gerçekleştirilebilir.

Sızdırmazlık Elemanları

nı taşımasının yanı sıra yataklama görevi de yapar.

1.4. PİSTON

Malzemesi pik, sfero döküm veya alaşımsız imalat çeliklerinden yapılabilir. İç kaçağı önleyen sızdırmazlık elemanını üzerinde taşır. Aynı zamanda yataklama görevide yapar.

1.5. ARKA KAPAK

Malzemesi kovanla uyum sağlaması açısından St 52- 3 kalitesinde seçilmelidir. Şayet bulunamazsa karbon oranı düşük alaşımsız çelikler tercih edilmelidir. Görevi kovan arka kısmını kapatır ve bağlantı elemanını üzerinde taşır.

1.6. ROT BAŞI VE KOVAN BAŞI
Malzemesi kovanla uyum sağlaması açısından st 52- 3 kalitesinde seçilmelidir. Hazır olarak üretimleri yapılmakla beraber, makine konstrüksiyonunda talep edilen, değişik bağlantı şekilleri de mevcuttur.

1.7. SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI

Bölüm 4’ te anlatılacaktır.


BÖLÜM 2

HİDROLİK SİLİNDİR TİPLERİ

hidrolik silindir

ler genel olarak üç grupta ele alınabilir. Bunlar;


2.1. TEK ETKİLİ HİDROLİK SİLİNDİRLER.
2.1.1 Dalma Tip

hidrolik silindir

ler
2.1.2 Geri Dönüşü Ağırlıklı

hidrolik silindir

ler.
2.1.3 Geri Dönüşü Yaylı

hidrolik silindir

ler.

2.2. ÇİFT TESİRLİ HİDROLİK SİLİNDİRLER.
2.2.1. Tek Rodlu

hidrolik silindir

ler.
2.2.2. Çift Rodlu

hidrolik silindir

ler

2.3. TELESKOPİK SİLİNDİRLERZ 
2.3.1. Tek Etkili Teleskopik Silindirler
2.3.2. Çift Etkili Teleskopik Silindirler

BÖLÜM 3

HİDROLİK SİLİNDİRLERDE DOĞRUSALLIK

hidrolik silindir

ler birden fazla parçanın bir araya gelmesiyle oluşan komplike ekipmanlardır. Çalışma şartları incelendiğinde ileri – geri hareketi yapan parçalar tek bağlantı ekseninde çalışmaktadır. Bu nedenle silindiri oluşturan tüm parçalar aynı eksen üzerinde konumlandırılmalıdır.


Aksi taktirde;
• Eksen farklılıkları silindirin yaslanarak çalışması demektir ki, buda keçelerin hızla aşınmasına neden olur.
• Farklı eksen istenmeyen yükleri de silindir elemanlarına taşıtmak anlamına gelir, sonuç olarak silindir elemanlarının ömrü kısalır.
• Silindir şayet güçlü şase bağlantısından güçlü ise makinenin şasesini zorlar ve şasede deformasyona sebep olabilir.
• Sistem çabuk ısınır.
• Elektrik motoru ve pompa zorlanır.
• Sonuç olarak gereksiz güç kayıpları oluşur ve verim düşer.


Şimdi silindiri oluşturan parçaların işlem metotlarını ve dikkat edilecek detayları kısaca inceleyelim.


3.1. KOVAN

Kovan imalatlarında daima referans kovan iç çapıdır. İmalat esnasında kovana yapılacak tüm işlemler iç çap referans alınarak gerçekleştirilir. Ayrıca yağ giriş rakoru şayet kaynaklıysa bu proses tornalama işlemi öncesi yapılmalıdır. Resme dikkatlice bakıldığında kovan çapından 1 mm büyük 101 ölçüsü mevcuttur. Bu bölge ön kapağın oturma bölgesi olup, şayet kaynak sonrası ovallik öngörülen sınırları geçmiş ise yine kovanın iç çapı referans alınarak diş çekimi ile birlikte bir seferde işlenmelidir. 101 ölçüsünün işlenmesinde dikkat edilecek diğer nokta ise yüzey kalitesidir. Komple resme bakıldığında

Sızdırmazlık Elemanları

ndan o-rıng diye tanımlanmış eleman bu bölgede yataklandırılmaktadır. Yüzey kalitesi ve dairesellik bu sızdırmazlık elemanının sağlıklı olarak çalışmasını engellemektedir.

Resim üzerinde çap 80 ölçüsüne bakıldığında yüzey kalitesinin rt<=0.3 my mertebesinde istendiği görülmektedir. Bu yüzey piston keçesinin ve yataklama elemanlarının çalıştığı yüzeydir. Yüzey kalitesi bozuk ise keçe ömrünü azaltarak silindirin iç kaçak yapmasına neden olabilir. Piyasada bu borular honlanmış veya honlamaya hazır olarak temin edilebilir.

3.2. ROT (MİL)

Silindir rodlarında çalışan yüzey ile piston, yastıklama elemanları gerekli eş merkezlilik toleranslarını karşılamalıdır. Resimde 20 derece olarak gösterilen pah montaj aşamasında

Sızdırmazlık Elemanları

nın hasar görmeden geçmesini sağlar. Şayet rod hazır kaplı milden imal ediliyorsa, işleme sırasında dış yüzeyi muhakkak korunmalıdır. Rot yatakta iken yatakla rod arasına talaş girmesi önlenmeli ve yatağın dönme esnasında iz yapmaması için aparat kullanılmalıdır.


3.3. ÖN KAPAK (KEP)

Kovana konstrüksiyon prensiplerine göre çeşitli metotlarla bağlanan ön kapak, imalatı önemli proseslerden biridir. Dışı kovanda sabit içi rod yüzeyiyle temas halinde olduğundan kovan ve rod ne kadar sağlıklı imal edilirse edilsin, kapakta oluşabilecek geometrik tolerans sapmaları , bütün sistemi riske edebilir. Bu nedenle kovana yataklayan bölge ile roda yataklayan bölgede eş merkezlilik toleransı çok önemlidir. Ayrıca alındaki diklik toleransı da çalışma esnasında strok sonunda önem arz eder. Alında eksene göre bir eğrilik mevcut ise, strok sonunda basıncın etkisiyle piston ön yüzü, eğri yüzeye yaslanmaya çalışır. Eğrilik miktarınca rodu esnetmeye ve pistonun sızdırmazlık ve yataklama elemanlarına farklı eksenlerde istenmeyen ekstra yükler uygular.

Ön kapaklar

Sızdırmazlık Elemanları

na da yataklık yapmaktadır.

Sızdırmazlık Elemanları

nın takıldığı kanalların yüzey kalitesi elemanların ömrünü doğrudan etkiler. Kanallarda karıncalanma, setler, tolerans dışına çıkmış ölçüler doğrudan dış kaçak sebebidir.

hidrolik silindir

yataklama elemanları ön kapaklara monte edilmektedir. Ön kapak alaşımsız çelikten imal edilmişse kesinlikle rodla temas ettirilmemelidir. Prensip olarak aynı özellikteki iki malzeme birbirleriyle temas ettirilmemelidir. Böyle olduğu taktirde birbirlerini aşındırma ve sıvanma riski vardır. Bu nedenle ön kapak çelik yapılmış ise muhakkak yataklama elemanı kullanılmalıdır. Şayet ön kapak imalinde kullanılan malzeme aleminyum alaşımı, pik, sfero türevleri, bronz alaşımlı malzemeler ise rodla temas etmesinde bir sakınca yoktur.

3.4. PİSTON

Ön kapak gibi

Sızdırmazlık Elemanları

nı üzerinde taşımakla beraber, dışı kovanda hareket eden içi rodda sabit olduğundan kovan ve rod ne kadar sağlıklı imal edilirse edilsin, pistonda oluşabilecek geometrik tolerans sapmaları bütün sistemi riske edebilir. Ön kapakta bahsi geçen konular piston içinde geçerlidir.


3.5. ARKA KAPAK

Silindire kapaklık yapan eleman olup, silindir arka bağlantısını üzerinde taşıdığından iki yüzey arasındaki paralellik ve bu yüzeylerin fatura çapına göre diklik toleransları hatırı sayılır bir öneme sahiptir. Bu bölgelerde oluşabilecek tolerans dışı olumsuzluklar, silindir bağlantı eksenini bozacağından silindir ve konstrüksiyonda istenmeyen yükler meydana getirecek, hatta silindirin yerine montajına izin vermeyecektir.

Kapağımız çek sağlıklı bir şekilde imal de edilebilir, şayet kapak kovana kaynaklı birleştirmeyle bağlanıyorsa kaynak operasyonu da kritik bir prosestir. Kaynak esnasında arka kapakta çarpılma meydana gelir ise yeniden yukarıda saydığımız olumsuzluklar meydana gelecektir.


3.6.ROT BAŞI VE KOVAN BAŞI


Konstrüksiyona göre yüzlerce bağlantı şekli mevcuttur. Bağlantı tipi ne olursa olsun temel esas bağlantı anında eksenel sapmaları önleyecek şekilde talaşlı imalat ve kaynak operasyonlarının gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.gerekli görüldüğü hallerde kaynaklı bağlantı yapılmışsa rod ve kovan başları kaynak sonrası da işlenebilmektedir. Bu tip imalat hata risklerini azaltır. Ancak işeme süreleri uzar ve malzeme ebatları büyür.

3.7. SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI

Bölüm 4’ te anlatılacaktır.

BÖLÜM 4

HİDROLİK SİLİNDİRLERDE KEÇE SEÇİMİ

Silindiri kendi içinde kapalı devre haline sokan, sistem içinde ve dışında yağ sızıntısını önleyen ve bu sayede basınç oluşumunu sağlayan

hidrolik silindir

elemanlarıdır.

Sızdırmazlık Elemanları

seçimi, dizayn aşamasında planlaması yapılacak bir prosestir. Yanlış seçim bir makinenin veya büyük bir tesisin komple durması anlamına gelir ki bu da ehemmiyetlerini açıkça ortaya koymaktadır.

Silindir

Sızdırmazlık Elemanları

seçimi, aşağıdaki şartlar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

• Çalışma basıncı
• Çalışma sıcaklığı
• Kayma hızı
• Çalışma sıvısı
• Çalışma periyodu
• Dizayn spesifikasyonları
• Akışkan vizkozitesi

Yukarıdaki faktörler göze alınarak yapılacak keçe seçimi sonrasında kullanılacak sızdırmazlık ve yataklama elmanlarında muhakkak imalatçı firmanın ön gördüğü tolerans ve yüzey kaliteleri dikkate alınmalıdır.

Sızdırmazlık Elemanları

üretimi ülkemizde başarıyla gerçekleştirilmektedir. Üretici firmalarımızın ürün katalaogları dizayn için yeterli bilgileri içermektedir.

BÖLÜM 5

MONTAJ ESNASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

İmalatı başarıyla yapılmış tüm silindir parçaları, şayet eğitimsiz personel tarafından montaj edilirse bu ana kadar verilen tüm emeklerin boşa gitme riskiyle karşı karşıya kalırız. Montaj esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

1.imalatı tamamlanan tüm parçalar çapaklarından arındırılmalıdır. Bu noktada atlanmayacak en önemli bölgeler yağ giriş delikleridir. Yağ giriş deliklerinden montaj sırasında piston üzerine takılı

Sızdırmazlık Elemanları

geçmek zorundadır. Delik içleri yeterince yuvarlatılmazsa keçe o bölgeden geçiş esnasında hasar görür ve işlevini yitirir.

2. Silindir parçaları geometrisi gereği bez vb. Malzemelerle temizlenemez. Vida diş dipleri, kanallar, küçük delikler kesinlikle yağ ve metal tozlarından arındırılamaz. Bu nedenle en uygun temizleme metodu, basınç altında kapalı bir ortamda uygun solisyonlarla yıkamadır.

3.silindir montajının yapılacağı bölge imalatın yapıldığı bölgeden uzak ve steril bir ortam olmalıdır.

4.silindir sızdırmazlık ve yataklama elemanları montajı yapılırken kesinlikle keskin uçlu tornavida , bıçak gibi metaller kullanılmamalıdır.

5.

Sızdırmazlık Elemanları

yerine takılırken kesinlikle esnemesini sağlamak amacıyla ısıtılmamalıdır. Bu elemanların ömrünü direk etkiler. Ancak ortam ısısı çok düşük ise bir miktar sıcak hava altında bekletilebilir.

6.

Sızdırmazlık Elemanları

yuvalarına takıldıktan sonra, temas edeceği diğer malzeme ile rahat çalışması için bir miktar yağlanmaktadır. Kullanılan yağ sistem yağı olmalı şayet, farklı bir yağ kullanılıyorsa bu sızdırmazlık elemanlarının özelliğini bozmamalıdır.

7.statik sızdırmazlık elemanı olarak kullanılan o-ringler montaj sırasında yerinde dönük ve kıvrılmış olarak durmamalıdır.

8.bağlantı elemanları sıkılırken uygun tork değerleri gözetilmeli ve tork anahtarıyla torklanmalıdır.

9.silindir ne kadar titizlikle toplanırsa toplansın silindirin performansı montaj sonrası muhakkak ölçülmelidir.bu nedenle montajı tamamlanan her silindir %100 teste tabi tutulmalıdır.

Bu testler;

1. Basınç testi
2. İç kaçak testi
3. Ömür testi

olarak gruplandırılabilir. Basınç ve iç kaçak testleri %100 periyotta uygulanmalı, ömür testi numune bazında yapılmalıdır.

basınç ve iç kaçak testi, sayesinde silindirde ilk anda görülebilecek kusurlar ortaya çıkar bunlar;

• Montaj sırasında

Sızdırmazlık Elemanları

nın hasar görüp görmediği,
• Silindirde iç kaçak olup olmadığı,
• Silindirde eksenel bozukluk olup olmadığı, 
• Silindirde aşırı ısınma olup olmadığı,
• Kovan ve bağlantı elemanlarının istenen test basıncında hasar görüp görmediği
• Silindir çalışma strokunun doğru olup olmadığı
• Şayet silindirde yastıklama var ise silindirin yastıklama meknizmasının çalışıp çalışmadığı gibi önemli verilerin toplanmasını sağlar.

ömür testleri ise tüm silindir elemanlarının istenen çalışma ömrünü sağlayıp sağlamadığının cevabını verir.


BÖLÜM 6

TEMEL DİZAYN HESAPLARI VE YENİ TEKNOLOJİLER

SEMBOLLER:

P: ÇALIŞMA BASINCI (BAR)
F: BASINÇ KUVVETİ (daN)
A: ALAN (cm2)
A’: ALAN(cm2)
D: BORU İÇ ÇAPI(mm)
d: ROD ÇAPI (mm)
h: STROK (mm)
t: STROK TAMAMLAMA SÜRESİ (sn)
V: STROK HACMİ(lt)
v: STROK HIZI (m/sn)
ή: HACİMSEL VERİM (0,90 – 0,95)
Qth: TEORİK DEBİ (lt/dk)
Q: GERÇEK DEBİ (lt/dk)
K: BURKULMA YÜKÜ (kg)
Fç: MAKSİMİUM ÇALIŞMA YÜKÜ (kg)
Sk: SERBEST BURKULMA BOYU (cm)
E: ELASTİKİYET MODÜLÜ (kg/cm2)
J: ATALET MOMENTİ (cm4)
S: EMNİYET KATSAYISI (BURKULMA İÇİN 2.5- 3)


5.1. SİLİNDİR İTME KUVVETİ HESABI:

F= PxA (kg)

A= πxD2/4x100 (cm2)

5.2. SİLİNDİR ÇEKME KUVVETİ HESABI:

F=PxA’

A’= π(D2-d2) /4x100 (cm2)


5.3. SİLİNDİR PİSTON HIZI HESABI:

v=Q/Ax6 (m/sn) ( İTMEDE)

v=Q/A’x6 (m/sn) (ÇEKMEDE)

5.4. SİLİNDİR STROK TAMAMLAMA SÜRESİ HESABI

t=Axhx6/Qx1000 (sn) ( İTMEDE)

t=A’xhx6/Qx1000 (sn) ( ÇEKMEDE)

5.4. BURKULMA HESABI

K= π2 xExJ/S2k

J= π d4/64

E= 2.1x106 (ÇELİK İÇİN)

Fç = K/S

Not:sk aşağidaki tablodan silindir bağlanti şekli esas alinarak seçilecektir.

YENİ TEKNOLOJİLER

NİKROM 350

Silindir rodlarının korozyona karşı korunması ve kaygan bir yüzey elde edip sürtünmenin azaltılması amacıyla dış yüzeyleri çeşitli kaplamalarla korunur

ülkemizde ve dünyada en yaygın görülen kaplama şekli krom kaplamadır. Krom ; elektroliz yoluyla taşlama sonrası rod yüzeyine çalışma şartlarına göre 20-50 mikron arası kaplanır.

fakat aşırı rutubetli ortamlarda, örneğin maden ocakları, limanlar vb. kromun çok iyi bir performans göstermediği saptanmıştır.

bu nedenle imalatçı firmalar çeşitli arayışlara girmişlerdir.ülkemizde pek kullanılmasa da dünyada krom kaplı mile alternatif olarak nikel+krom kaplı miller yaygın olarak kullanıma başlamıştır.

KULLANILAN SEKTÖRLER

-kimyasal üretim tesisleri
-yağ ve gaz işleme istasyonları 
-nakliye araçlarında 
-yer altı inşaatlarında 
-tarımsal makinelerde
-askeri araçlarda
-uçaklarda
-rüzgar enerjisi tesislerinde

KALINLIKLAR VE YÜZEY KALİTESİ

Nikel kalınlığı Krom Kalınlığı Yüzey kalitesi
>30 mm >20 mm Ra<=0.2 mm

TOLERANSLAR

Çap Düzgünlük Eksantriklik
ISO f7 0.1mm/m %50 f7’nin

İMALAT ÖLÇÜLERİ

Standart uzunluk 6100+100/0 mm
Maksimum 6500+100/0 mm
F130’ dan sonra uzunluk 6100+1000 mm

KOROZYONA KARŞI KORUMA – GARANTİ

ISO 9227NSS ISO 9227NSS
ASTM B 117 ASTM B 287
Normal Çürümüş
Ortamda Tuz Testi (1000 saat) Ortamda Tuz Testi (350 saat)


KAYNAKLAR: NİKROM 

HİDROTEKNİK, TSEK ve TS EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistem belgelerine sahiptir. Yürürlüğe konulan kalite yönetim sistemi, üst yönetimin tam desteğiyle, tüm şirket personelince benimsenerek bir çalışma ve eylem biçimine dönüşmüştür. Dinamik kadrosu, geniş tezgah parkı, ekipman, ölçüm-test cihazları ve 40 yılı aşkın tecrübesiyle HİDROTEKNİK,

hidrolik silindir

Üretilen her silindir, basınç ve sızdırmazlık testlerinden geçirilmekte , EN 10204 standardı 2.2 maddesine göre sertifika düzenlenmekte ve 1 yıl süreyle garanti verilmektedir.

HİDROTEKNİK, Ürettiği

hidrolik silindir

lerde Dünya lideri

Sızdırmazlık Elemanları

nı kullanmaktadır. 
Bu Ürünler;
Yağ Keceleri
Hidrolik ve Pnomatik Silindir

Sızdırmazlık Elemanları


Hidrolik Akümülatörler
Genel amaçlı O-Ringler
Körükler
Özel Keçe Üretimi
Titreşim Kontrol Takozları

 

hidrolik silindir

bağlantı elemanlarında Rulmanlı Bağlantı en sık rastlanan bağlantı modellerinden biridir. Oldukça yaygın olarak kullanılan bu metod, dünya ülkelerinde standart bağlantı elemanlarıyla yapılmaktadır.

 

 

hidrolik silindir

Milleri dış ortamla temas halinde olmalarından dolayı, korozyona maruz kalmaktadır. Genel olarak kullanılan önleyici metod, mil üzerine sert krom kaplamadır.

NİKEL KROM KAPLI MİL


NİKROM 350

Silindir rodlarının korozyona karşı korunması ve kaygan bir yüzey elde edip sürtünmenin azaltılması amacıyla dış yüzeyleri çeşitli kaplamalarla korunur 
Ülkemizde ve dünyada en yaygın görülen kaplama şekli krom kaplamadır. Krom ; elektroliz yoluyla taşlama sonrası rod yüzeyine çalışma şartlarına göre 20-50 mikron arası kaplanır.
Fakat aşırı rutubetli ortamlarda, örneğin maden ocakları, limanlar vb. kromun çok iyi bir performans göstermediği saptanmıştır. Bu nedenle imalatçı firmalar çeşitli arayışlara girmişlerdir.ülkemizde pek kullanılmasa da dünyada krom kaplı mile alternatif olarak nikel+krom kaplı miller yaygın olarak kullanıma başlamıştır.

KULLANILAN SEKTÖRLER

-kimyasal üretim tesisleri
-yağ ve gaz işleme istasyonları 
-nakliye araçlarında 
-yer altı inşaatlarında 
-tarımsal makinelerde
-askeri araçlarda
-uçaklarda
-rüzgar enerjisi tesislerinde

KALINLIKLAR VE YÜZEY KALİTESİ
Nikel kalınlığı Krom Kalınlığı Yüzey kalitesi
>30 mm >20 mm Ra<=0.2 mm

TOLERANSLAR
Çap Düzgünlük Eksantriklik
ISO f7 0.1mm/m %50 f7’nin

İMALAT ÖLÇÜLERİ
Standart uzunluk 6100+100/0 mm
Maksimum 6500+100/0 mm
130’ dan sonra uzunluk 6100+1000 mm

KOROZYONA KARŞI KORUMA – GARANTİ
ISO 9227NSS ISO 9227NSS
ASTM B 117 ASTM B 287
Normal Çürümüş
Ortamda Tuz Testi (1000 saat) Ortamda Tuz Testi (350 saat)

HONLANMIŞ BORU 

hidrolik silindir

boruları çalışma şartlarına göre Dikişli yada dikişsiz olarak tercih edilebilir. 
Kullanıma Hazır olarak adlandırılan Dikişli borular(DIN 2393); 
Maximum 10 mm et kalınlığına kadar üretilebilmektedir. Sistem basıncının düşük olduğu uygulamalarda, daha ekonomik olması nedeniyle tercih sebebidir. Endüstriyel ve zirai sektörde kullanımı oldukça yaygındır.
Daha çok Heavy Duty diye tanımlanan ağır çalışma şartlarında tercih sebebidir. Bu gruptan Honlanmış veya Honlamaya Hazır olarak temin edilebilir.

hidrolik silindir

Boruları ( Soğuk Çekme ) :

Mekanik Özellikler : 
DIN : ST 52-3 BK+S / 2391 CDS 
ST 52-3 BK / 2393 DOM
Teknik Özellikler :
- İç Çap 25 mm’den 220 mm’ye kadar hazır .
- Dikişsiz , Soğuk Çekme çelik boru DIN 2391 ( Cold drawn ).
- İç yüzeyleri Honlanmış
- ST 52 ve ST 52-3 BK+S Kalitesinde 
- İç çap toleransı ISO H8
- İç yüzey pürüzlülüğü , Ra : 0,4 
- Kopma direnci 600 N / mm2
- Standart üretim Boyları 4 – 9 metre boylarında .

Hidrolik Ankara

Hidroteknik Fabrika Malzemeleri Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi, Denizli merkezli hizmet vermekte olan hidrolik ve pnömatik sistemler konusunda ihtisas sağlamış bir firmadır. Başta bölge olmak üzere ülke çapında teknik kadrosu ile hidrolik, pnömatik ve robotik konularında pek çok kurumsal müşterisine hizmet vermektedir. Bilgi birikimi ve endüstriyel uygulama tecrübesi ile hidrolik, pnömatik ve robotik konularında ekipman satışının yanısıra mühendislik faaliyetleri ve imalatları ile de teknolojik çözümler üretmektedir. Konularında tanınmış ve güvenilir firmaların ürünlerini müşterileri ile buluşturan Hidroteknik, teknik destek ve satış sonrası servis hizmetleri sağlamaktadır. Hidroteknik, ilkelerine bağlı ve başarıya odaklanmış bir firma olarak müşterilerinin isteklerini karşılamakla kalmayıp, beklentilerinin ötesinde çözümler sunmaya odaklanmıştır.

 

Akışkanlar mekaniği ve kaldıraçlı sistemlerin modern teknolojiyi takip eden ve pratiğe geçirebilecek donanımlara sahip uzman bir el tarafından doğru kullanılması ile modern endüstrinin ihtiyaç duyduğu her türlü makine imal edilebilir. Bizler, ülkemizin sürekli geliştirmeye muhtaç olduğu bu endüstriyel atılıma katkı sağlamak ve insan aklının fizik kuralları ile birleştiğinde neler yapılabildiğini göstermek için tutku ile çalışıyoruz, her zaman da çalışmalıyız.

Faruk Alyaz; Hidroteknik A.Ş. Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı

Hidroteknik Fabrika Malzemeleri Ticaret Ve Sanayi Anonim Şirketi hidrolik ünite imalatı ve revizyonu, hidrolik silindir imalatı ve revizyonu, hidrolik pres sistemlerinin imalatı ve revizyonu, hidrolik ray sistemlerinin imalatı ve revizyonu gibi hidrolik ve pnömatik sistemlerin tasarlanıp imal edilmesi hizmetlerini vermektedir. Hidrolik ve pnömatik ekipman satışında Denizli'nin en büyük, Türkiye'nin sayılı büyük mağazalarından biri sayılan firmamız uygun iskonto oranları ve zengin stokları ile başta kurumsal firmalar olmak üzere tüm müşterilerimize en hızlı şekilde hizmet vermektedir. Denizli'de şehir merkezine ve sanayi bölgelerine çok yakın merkezi bir bölgede bulunan mağazamız ve mağazamıza bağlı projelendirme, muhasebe ve eğitim salonları/tesislerimiz ile üst düzey mühendislik ve projelendirme hizmetleri için uygun bir çalışma ortamı sunmaktayız.

HİDROTEKNİK ÜRÜN KATALOĞU

Ürün kataloğumuzu dijital olarak incelemek için lütfen tıklayınız:

 

Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ürün kataloğumuzu yayınlamaktan mutluluk duyuyoruz.

Umarız ürün kataloğumuz segment firmalar, satın almacılar, mühendisler, teknikerler ve ilgililer tarafından faydalı bulunur.

Ürün kataloğumuzun basılı hali için lütfen info@hidroteknik.com.tr ile irtibata geçiniz.

 

 

HİDROTEKNİK HİDROLİK SİLİNDİR İMALATI REVİZYONU

FAALİYET ALANLARI
HİDROTEKNİK en son teknolojinin kullanıldığı eğitimli kadrosuyla iş ve inşaat makinaları, demir çelik sanayi, endüstriyel makinaların

hidrolik silindir

üretimini yapmaktadır.

Tarihçemiz

 


Ülke ve sanayici desteğiyle kurulan HİDROTEKNİK HİDROTEKNİK sağlam hedefleri olan kalitesini geliştirmiş ülke pazarına hakim bir firmadır.


Türk sanayisi ve müteahhitlerinin ihtiyacı olan

hidrolik silindir

lerin revizyon ve imalatını yapmaktadır.Aynı zamanda endüstriyel amaçlı

hidrolik silindir

ler,otomotiv sanayine ait; traktör direksiyon silindirleri üretmektedir.Ülke içinde aranan bir firmadır.


HİDROTEKNİK hedefleri ve hayalleri peşinde koşmaya devam ediyor.Bu hayallerin içinde ihracat yapabilme ve daha modern bir tesise sahip olabilme arzusuyla yatırımlara devam etmiştir.


HİDROTEKNİK, “En değerli unsur insandır” felsefesiyle bugün toplam kalite mantığına sahip eğitimli personeli ile yurt içi ve yurt dışına

hidrolik silindir

üretip ihraç etmektedir.

ÜRETİM ALANLAR

İş ve inşaat makinaları hidrolik

çalıştırma silindirleri.

Demir çelik sanayinde kullanılan

hidrolik silindir

leri.

Savunma sanayinde kullanılan her türlü hidrolik çalıştırma silindirleri.

Baraj kapak açma ve kapama silindirleri.

Otomotiv sanayinde kullanılan hidrolik çalıştırma silindirleri.

Araç üzeri hidrolik üniteler ve silindirleri.

Traktör, ziraat makinaları ve ekipmanlarında kullanılan

hidrolik silindir

ler. (Traktör hidrolik direksiyon silindirleri)

Teleskopik (8000mm ye kadar) hidrolik platformlar ve asansör silindirleri.

Beton pompaları çalıştırma ve beton sevk silindirleri.

Madencilik sanayinde kullanılan hidrolik çalıştırma silindirleri.

Petrol arama ve sondaj makinelerinde kullanılan hidrolik çalıştırma silindirleri.

Gemicilik sektöründe kullanılan hidrolik çalıştırma silindirleri.

Özel amaçlı

hidrolik silindir

projeleri.

İş Hazırlama – Tasarım
HİDROTEKNİK, üretimini hidrolik yaptığı silindirlerin tasarım işlemlerini kendi bünyesinde bulunan deneyimli mühendisler tarafından gerçekleştirmektedir. Kroki veya müşteri spesifikasyonları, tasarıma esas bilgiler müşteri tarafından verildikten sonra, projelendirme İş hazırlama ve tasarım mühendislerince yapılıp, müşteri onayına sunulmaktadır. projelendirilen

hidrolik silindir

ler katı model hale getirildikten sonra yine bu yazılım kullanılarak gerekli dayanım analizlerine tabi tutulmaktadır. Analizleri yapılan projelerin üretimde kullanılmak üzere gerekli teknik resimleri, malzeme listeleri, operasyon planları ve tezgah operasyon sayfaları hazırlandıktan sonra üretim aşamalarına geçilmektedir. Aynı birim protatip çalışmaları ve ilk numune onay sürecinide yönetmektedir. Ayrıca üretime CAD+CAM desteği de sağlamaktadır.

HAMMADDE, MAMUL ve YARIMAMUL DEPOSU

HİDROTEKNİK’in

hidrolik silindir

üretiminde kullandığı hammadde , mamul ve yarı mamul depolarımızda her zaman kullanıma hazırdır. Depolarındaki tüm ürünler bilgisayar destekli stoklama sistemi ile takip edilmektedir.

CNC İşleme Bölümü

HİDROTEKNİK ,

hidrolik silindir

imalatını CNC tezgahlarda yapmaktadır. Modern tezgah parkı ile hassas ve titiz bir şekilde

hidrolik silindir

parçaları imal edilmektedir. 
HİDROTEKNİK 'in mevcut tezgah parkı, yüksek performans ve üretim kapasitesini karşılayacak düzeydedir.

Hassas Yüzey İşleme

HİDROTEKNİK , taşlama tezgahları Ø20- Ø500mm ve 3000 mm boy taşlayabilme kapasitesine sahiptir. Taşlama işlemi sonrasında yüzey pürüzlülüğü Ra=0,2 Ц kalitesine kadar sağlanabilmektedir.
Ayrıca

hidrolik silindir

rodları dış piyasadan hazır olarak temin edilmektedir.

hidrolik silindir

lerin ihraç edildiği ülkelerin coğrafi konumu ve müşterilerin özel talepleri üzerine

hidrolik silindir

rodları Nikel Krom kaplı millerden üretilebilmektedir.
Hidrolik silidir kovanları , HİDROTEKNİK’in kendi tesislerinde işlenip , honlanmaktadır. Rodlarda olduğu gibi , kovanlarda da honlama yüzey kalitesi Ra=0,2 Ц sağlanabilmektedir. 
HİDROTEKNİK sahip olduğu dik ve yatay honlama tezgahları ile 650mm çap ve 8000mm boya kadar honlama kapasitesine sahiptir.
Bunun yanı sıra ,

hidrolik silindir

boruları da Honlanmış ya da honlamaya hazır olarak Dünya pazarının önde gelen üreticilerinden temin edilebilmektedir.
Çalışma şartları göz önünde bulundurularak , kovanların iç yüzeyleri krom kaplama yapılabilmektedir.
Tüm prosesler HİDROTEKNİK bünyesinde titizlikle takip edilmekte ve kalite kontrol laboratuarlarında denetlenmektedir.

Kaynak Bölümü

Kaynak işlemi ,

hidrolik silindir

imalatında en önemli proseslerden biridir. HİDROTEKNİK ‘ in bu departmandaki personeli , gerek firma içi gerekse uzman kuruluşlar tarafından eğitimlere tabi tutulmuş ve sertifikalandırılmıştır. 
Kaynak işlemleri , HİDROTEKNİK bünyesinde gelişmiş kaynak makineleriyle yapılmaktadır. “Kaynak çatlak” kontrolleri HİDROTEKNİK içinde yapılmaktadır.

HİDROTEKNİK bünyesinde gerçekleştirilen kaynak işlemleri ;

Gaz Altı Kaynağı Bronz Dolgu Kaynağı 
Toz Altı Kaynağı Gümüş Kaynağı 
Elektrot Kaynağı Oksijen Kaynağı

 

Montaj ve Test Bölümü

Montaj öncesi, imalatı tamamlana tüm parçalar çapak,toz,yağ vb. istenmeyen maddelerden arındırmak amacıyla özel solüsyonlarla yıkama makinalarda yıkanmaktadır.
Akabinde montaj personeli tarafından steril ortamda silindirlerin montajı gerçekleştirilir ve çeşitli testlere hazır hale getirilir. 
Silindirlerimizin titizlikle montajı tamamlandıktan sonra kalite güvence departmanı gözetiminde basınç-dayanıklılık testlerinden geçirilir. 
Üretilen tüm silindirler;
% 100 test edilerek, test sertifikalandırılır.
HİDROTEKNİK bünyesinde üretilen

hidrolik silindir

ler life cylinder testi ile ömür ve performansı denetlenmektedir.

Boyama ve Ambalajlama Bölümü

HİDROTEKNİK’da , boya öncesi silindirler , korunaklı olarak , kumlama yada fosfat yıkama operasyonundan geçirilmektedir. Akabinde korozyona karşı dayanımı arttırabilmek için epoksi astar boyası yapılmaktadır. Boya fırınlarında , astar boya kuruyana kadar bekletilip son kat boyası yapılır. 
Astar boya gibi son kat boyası yapılmış silindirler de fırınlama işleminden geçirilir. Sonrasında silindirlerin boya kalınlıkları ölçülerek raporlanır ve silindirler ambalaja hazır hale getirilir.
HİDROTEKNİK, ürettiği silindirleri sevk esnasında korumak ile yükümlüdür. Tüm silindirler yol ve hava şartları gözetilerek özenle ambalajlanır ve sandıklanır. 
Ambalajlama safhasında , silindirlerin korozyona uğrama riski olan boyasız parçaları koruyucu yağ ile kaplanmaktadır.

 

İş-İnşaat Makineleri Çalıştırma Silindirleri

HİDROTEKNİK ' in ürün yelpazesinde ,

iş ve inşaat makineleri silindirleri

de mevcuttur. Aynı zamanda, silindirlerin komple imalatını da başarıyla gerçekleştirmektedir. Silindir imalat ve revizyonlarını yaptığımız başlıca markalar;

HİDROTEKNİK'in ürettiği ve revizyonlarını yaptığı silindirler gerek yurt içi gerekse yurt dışında güvenle kullanılmaktadır. Numune, teknik resim veya parça numarası gönderildiği takdirde , en kısa sürede değerlendirmeye alınmaktadır.

Özel ve Genel Amaçlı Endüstriyel Silindirler

Müşterilerimizin gereksinimlerine uygun olarak, Ø20mm - Ø650mm ve 9000 mm boya kadara her türlü endüstriyel amaçlı silindir tasarım ve imalatını yurtiçinde ve yurtdışında bir çok ülkeye yıllardır yapmaktadır.
Bu silindirler araç üstü ekipmanlarda, maden sektöründe, baraj ve inşaat sektöründe yıllardır güvenle kullanılmaktadır. 
HİDROTEKNİK’in Tezgah kapasitesi ve altyapısı hidrolik silindir ve yedekleri imalatı konusunda Türkiye' nin lider kuruluşu. Bu anlamda ihracatı ile bir dünya firması o olmasını sağlamıştır. Bu anlamda ihracatı ile bir dünya firması olma yolunda önemli bir aşama kaydetmiştir.

 


HİDROLİK SİLİNDİRLER

ÖZET

Bilindiği üzere lineer motor olarak ta tanımlanan hidrolik silindirler akışkanın hidrolik enerjisini mekanik enerjiye çeviren hidrolik ekipmanlardır.hidrolik sistemlerin tamamına yakını nihai olarak bir hidrolik silindiri tahrik ederler. Hidrolik ünite ekipmanlarının seçimi ne kadar isabetli yapılırsa yapısın, bu seçimin iş olarak karşılığını

hidrolik silindir

ler sayesinde görürüz. 
Belirli prensiplere dikkat edilmeden tasarlanan ve üretilen

hidrolik silindir

ler servis sırasında istenildiği gibi performans göstermeyebilir. Sonuç olarak bundan hidrolik sistemin tamamı etkilenir ve büyük maddi kayıplara neden olabilir.

Bu bildiride

hidrolik silindir

lerin tasarımı ve üretimi aşamasında en sık karşılaşılan problemler, bu problemlerin neden olduğu sorunlar ele alınarak, çözüm yolları ile dikkat edilmesi gereken noktalara işaret edilecektir.

Bu bölümde hidrolik ile ilgili veriler temel başlıklar halinde guruplandırılmış giriş ve sonuç bölümü olarak ayrılmamıştır.

BÖLÜM 1
HİDROLİK SİLİNDİRİ TANIYALIM.


BÖLÜM 2
HİDROLİK SİLİNDİR TİPLERİ


BÖLÜM 3
HİDROLİK SİLİNDİRLERDE DOĞRUSALLIK TOLERANS VE YÜZEY KALİTELERİ


BÖLÜM 4
HİDROLİK SİLİNDİRLERDE KEÇE SEÇİMİ


BÖLÜM 5
MONTAJ ESNASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR


BÖLÜM 6 
TEMEL DİZAYN HESAPLARI VE YENİ TEKNOLOJİLER

BÖLÜM 1

HİDROLİK SİLİNDİRİ TANIYALIM

KATI MODEL SİLİNDİR RESMİ VE 2 BOYUTLU MONTAJ RESMİ

HİDROLİK SİLİNDİRİ OLUŞTURAN PARÇALAR


1.1. KOVAN (SİLİNDİR BORUSU))

Malzemesi özel bir talep olmadığı taktirde st 52-3 kalitedir. Kovan iç yüzeyi honlanmıştır.

1.2. ROT (MİL)

Malzemesi genel olarak iç piyasada Ck 45 dış piyasada St 52 çalışma şartlarına göre paslanmaz türevleri, ıslah çeliklerinden imal edilebilirler.
Silindir içerisinde hareketli , çalışma esnasında dış ortamla temas olduğundan korozyona dayanıklı kaplama mevcuttur.

1.3. ÖN KAPAK (KEP)

Malzemesi pik, sfero döküm veya alaşımsız imalat çeliklerinden yapılabilir.
Kovana bağlantısı vidalı veya cıvatalı bağlantı olarak gerçekleştirilebilir.

Sızdırmazlık Elemanları

nı taşımasının yanı sıra yataklama görevi de yapar.

1.4. PİSTON

Malzemesi pik, sfero döküm veya alaşımsız imalat çeliklerinden yapılabilir. İç kaçağı önleyen sızdırmazlık elemanını üzerinde taşır. Aynı zamanda yataklama görevide yapar.

1.5. ARKA KAPAK

Malzemesi kovanla uyum sağlaması açısından St 52- 3 kalitesinde seçilmelidir. Şayet bulunamazsa karbon oranı düşük alaşımsız çelikler tercih edilmelidir. Görevi kovan arka kısmını kapatır ve bağlantı elemanını üzerinde taşır.

1.6. ROT BAŞI VE KOVAN BAŞI
Malzemesi kovanla uyum sağlaması açısından st 52- 3 kalitesinde seçilmelidir. Hazır olarak üretimleri yapılmakla beraber, makine konstrüksiyonunda talep edilen, değişik bağlantı şekilleri de mevcuttur.

1.7. SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI

Bölüm 4’ te anlatılacaktır.


BÖLÜM 2

HİDROLİK SİLİNDİR TİPLERİ

hidrolik silindir

ler genel olarak üç grupta ele alınabilir. Bunlar;


2.1. TEK ETKİLİ HİDROLİK SİLİNDİRLER.
2.1.1 Dalma Tip

hidrolik silindir

ler
2.1.2 Geri Dönüşü Ağırlıklı

hidrolik silindir

ler.
2.1.3 Geri Dönüşü Yaylı

hidrolik silindir

ler.

2.2. ÇİFT TESİRLİ HİDROLİK SİLİNDİRLER.
2.2.1. Tek Rodlu

hidrolik silindir

ler.
2.2.2. Çift Rodlu

hidrolik silindir

ler

2.3. TELESKOPİK SİLİNDİRLERZ 
2.3.1. Tek Etkili Teleskopik Silindirler
2.3.2. Çift Etkili Teleskopik Silindirler

BÖLÜM 3

HİDROLİK SİLİNDİRLERDE DOĞRUSALLIK

hidrolik silindir

ler birden fazla parçanın bir araya gelmesiyle oluşan komplike ekipmanlardır. Çalışma şartları incelendiğinde ileri – geri hareketi yapan parçalar tek bağlantı ekseninde çalışmaktadır. Bu nedenle silindiri oluşturan tüm parçalar aynı eksen üzerinde konumlandırılmalıdır.


Aksi taktirde;
• Eksen farklılıkları silindirin yaslanarak çalışması demektir ki, buda keçelerin hızla aşınmasına neden olur.
• Farklı eksen istenmeyen yükleri de silindir elemanlarına taşıtmak anlamına gelir, sonuç olarak silindir elemanlarının ömrü kısalır.
• Silindir şayet güçlü şase bağlantısından güçlü ise makinenin şasesini zorlar ve şasede deformasyona sebep olabilir.
• Sistem çabuk ısınır.
• Elektrik motoru ve pompa zorlanır.
• Sonuç olarak gereksiz güç kayıpları oluşur ve verim düşer.


Şimdi silindiri oluşturan parçaların işlem metotlarını ve dikkat edilecek detayları kısaca inceleyelim.


3.1. KOVAN

Kovan imalatlarında daima referans kovan iç çapıdır. İmalat esnasında kovana yapılacak tüm işlemler iç çap referans alınarak gerçekleştirilir. Ayrıca yağ giriş rakoru şayet kaynaklıysa bu proses tornalama işlemi öncesi yapılmalıdır. Resme dikkatlice bakıldığında kovan çapından 1 mm büyük 101 ölçüsü mevcuttur. Bu bölge ön kapağın oturma bölgesi olup, şayet kaynak sonrası ovallik öngörülen sınırları geçmiş ise yine kovanın iç çapı referans alınarak diş çekimi ile birlikte bir seferde işlenmelidir. 101 ölçüsünün işlenmesinde dikkat edilecek diğer nokta ise yüzey kalitesidir. Komple resme bakıldığında

Sızdırmazlık Elemanları

ndan o-rıng diye tanımlanmış eleman bu bölgede yataklandırılmaktadır. Yüzey kalitesi ve dairesellik bu sızdırmazlık elemanının sağlıklı olarak çalışmasını engellemektedir.

Resim üzerinde çap 80 ölçüsüne bakıldığında yüzey kalitesinin rt<=0.3 my mertebesinde istendiği görülmektedir. Bu yüzey piston keçesinin ve yataklama elemanlarının çalıştığı yüzeydir. Yüzey kalitesi bozuk ise keçe ömrünü azaltarak silindirin iç kaçak yapmasına neden olabilir. Piyasada bu borular honlanmış veya honlamaya hazır olarak temin edilebilir.

3.2. ROT (MİL)

Silindir rodlarında çalışan yüzey ile piston, yastıklama elemanları gerekli eş merkezlilik toleranslarını karşılamalıdır. Resimde 20 derece olarak gösterilen pah montaj aşamasında

Sızdırmazlık Elemanları

nın hasar görmeden geçmesini sağlar. Şayet rod hazır kaplı milden imal ediliyorsa, işleme sırasında dış yüzeyi muhakkak korunmalıdır. Rot yatakta iken yatakla rod arasına talaş girmesi önlenmeli ve yatağın dönme esnasında iz yapmaması için aparat kullanılmalıdır.


3.3. ÖN KAPAK (KEP)

Kovana konstrüksiyon prensiplerine göre çeşitli metotlarla bağlanan ön kapak, imalatı önemli proseslerden biridir. Dışı kovanda sabit içi rod yüzeyiyle temas halinde olduğundan kovan ve rod ne kadar sağlıklı imal edilirse edilsin, kapakta oluşabilecek geometrik tolerans sapmaları , bütün sistemi riske edebilir. Bu nedenle kovana yataklayan bölge ile roda yataklayan bölgede eş merkezlilik toleransı çok önemlidir. Ayrıca alındaki diklik toleransı da çalışma esnasında strok sonunda önem arz eder. Alında eksene göre bir eğrilik mevcut ise, strok sonunda basıncın etkisiyle piston ön yüzü, eğri yüzeye yaslanmaya çalışır. Eğrilik miktarınca rodu esnetmeye ve pistonun sızdırmazlık ve yataklama elemanlarına farklı eksenlerde istenmeyen ekstra yükler uygular.

Ön kapaklar

Sızdırmazlık Elemanları

na da yataklık yapmaktadır.

Sızdırmazlık Elemanları

nın takıldığı kanalların yüzey kalitesi elemanların ömrünü doğrudan etkiler. Kanallarda karıncalanma, setler, tolerans dışına çıkmış ölçüler doğrudan dış kaçak sebebidir.

hidrolik silindir

yataklama elemanları ön kapaklara monte edilmektedir. Ön kapak alaşımsız çelikten imal edilmişse kesinlikle rodla temas ettirilmemelidir. Prensip olarak aynı özellikteki iki malzeme birbirleriyle temas ettirilmemelidir. Böyle olduğu taktirde birbirlerini aşındırma ve sıvanma riski vardır. Bu nedenle ön kapak çelik yapılmış ise muhakkak yataklama elemanı kullanılmalıdır. Şayet ön kapak imalinde kullanılan malzeme aleminyum alaşımı, pik, sfero türevleri, bronz alaşımlı malzemeler ise rodla temas etmesinde bir sakınca yoktur.

3.4. PİSTON

Ön kapak gibi

Sızdırmazlık Elemanları

nı üzerinde taşımakla beraber, dışı kovanda hareket eden içi rodda sabit olduğundan kovan ve rod ne kadar sağlıklı imal edilirse edilsin, pistonda oluşabilecek geometrik tolerans sapmaları bütün sistemi riske edebilir. Ön kapakta bahsi geçen konular piston içinde geçerlidir.


3.5. ARKA KAPAK

Silindire kapaklık yapan eleman olup, silindir arka bağlantısını üzerinde taşıdığından iki yüzey arasındaki paralellik ve bu yüzeylerin fatura çapına göre diklik toleransları hatırı sayılır bir öneme sahiptir. Bu bölgelerde oluşabilecek tolerans dışı olumsuzluklar, silindir bağlantı eksenini bozacağından silindir ve konstrüksiyonda istenmeyen yükler meydana getirecek, hatta silindirin yerine montajına izin vermeyecektir.

Kapağımız çek sağlıklı bir şekilde imal de edilebilir, şayet kapak kovana kaynaklı birleştirmeyle bağlanıyorsa kaynak operasyonu da kritik bir prosestir. Kaynak esnasında arka kapakta çarpılma meydana gelir ise yeniden yukarıda saydığımız olumsuzluklar meydana gelecektir.


3.6.ROT BAŞI VE KOVAN BAŞI


Konstrüksiyona göre yüzlerce bağlantı şekli mevcuttur. Bağlantı tipi ne olursa olsun temel esas bağlantı anında eksenel sapmaları önleyecek şekilde talaşlı imalat ve kaynak operasyonlarının gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.gerekli görüldüğü hallerde kaynaklı bağlantı yapılmışsa rod ve kovan başları kaynak sonrası da işlenebilmektedir. Bu tip imalat hata risklerini azaltır. Ancak işeme süreleri uzar ve malzeme ebatları büyür.

3.7. SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI

Bölüm 4’ te anlatılacaktır.

BÖLÜM 4

HİDROLİK SİLİNDİRLERDE KEÇE SEÇİMİ

Silindiri kendi içinde kapalı devre haline sokan, sistem içinde ve dışında yağ sızıntısını önleyen ve bu sayede basınç oluşumunu sağlayan

hidrolik silindir

elemanlarıdır.

Sızdırmazlık Elemanları

seçimi, dizayn aşamasında planlaması yapılacak bir prosestir. Yanlış seçim bir makinenin veya büyük bir tesisin komple durması anlamına gelir ki bu da ehemmiyetlerini açıkça ortaya koymaktadır.

Silindir

Sızdırmazlık Elemanları

seçimi, aşağıdaki şartlar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

• Çalışma basıncı
• Çalışma sıcaklığı
• Kayma hızı
• Çalışma sıvısı
• Çalışma periyodu
• Dizayn spesifikasyonları
• Akışkan vizkozitesi

Yukarıdaki faktörler göze alınarak yapılacak keçe seçimi sonrasında kullanılacak sızdırmazlık ve yataklama elmanlarında muhakkak imalatçı firmanın ön gördüğü tolerans ve yüzey kaliteleri dikkate alınmalıdır.

Sızdırmazlık Elemanları

üretimi ülkemizde başarıyla gerçekleştirilmektedir. Üretici firmalarımızın ürün katalaogları dizayn için yeterli bilgileri içermektedir.

BÖLÜM 5

MONTAJ ESNASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

İmalatı başarıyla yapılmış tüm silindir parçaları, şayet eğitimsiz personel tarafından montaj edilirse bu ana kadar verilen tüm emeklerin boşa gitme riskiyle karşı karşıya kalırız. Montaj esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

1.imalatı tamamlanan tüm parçalar çapaklarından arındırılmalıdır. Bu noktada atlanmayacak en önemli bölgeler yağ giriş delikleridir. Yağ giriş deliklerinden montaj sırasında piston üzerine takılı

Sızdırmazlık Elemanları

geçmek zorundadır. Delik içleri yeterince yuvarlatılmazsa keçe o bölgeden geçiş esnasında hasar görür ve işlevini yitirir.

2. Silindir parçaları geometrisi gereği bez vb. Malzemelerle temizlenemez. Vida diş dipleri, kanallar, küçük delikler kesinlikle yağ ve metal tozlarından arındırılamaz. Bu nedenle en uygun temizleme metodu, basınç altında kapalı bir ortamda uygun solisyonlarla yıkamadır.

3.silindir montajının yapılacağı bölge imalatın yapıldığı bölgeden uzak ve steril bir ortam olmalıdır.

4.silindir sızdırmazlık ve yataklama elemanları montajı yapılırken kesinlikle keskin uçlu tornavida , bıçak gibi metaller kullanılmamalıdır.

5.

Sızdırmazlık Elemanları

yerine takılırken kesinlikle esnemesini sağlamak amacıyla ısıtılmamalıdır. Bu elemanların ömrünü direk etkiler. Ancak ortam ısısı çok düşük ise bir miktar sıcak hava altında bekletilebilir.

6.

Sızdırmazlık Elemanları

yuvalarına takıldıktan sonra, temas edeceği diğer malzeme ile rahat çalışması için bir miktar yağlanmaktadır. Kullanılan yağ sistem yağı olmalı şayet, farklı bir yağ kullanılıyorsa bu sızdırmazlık elemanlarının özelliğini bozmamalıdır.

7.statik sızdırmazlık elemanı olarak kullanılan o-ringler montaj sırasında yerinde dönük ve kıvrılmış olarak durmamalıdır.

8.bağlantı elemanları sıkılırken uygun tork değerleri gözetilmeli ve tork anahtarıyla torklanmalıdır.

9.silindir ne kadar titizlikle toplanırsa toplansın silindirin performansı montaj sonrası muhakkak ölçülmelidir.bu nedenle montajı tamamlanan her silindir %100 teste tabi tutulmalıdır.

Bu testler;

1. Basınç testi
2. İç kaçak testi
3. Ömür testi

olarak gruplandırılabilir. Basınç ve iç kaçak testleri %100 periyotta uygulanmalı, ömür testi numune bazında yapılmalıdır.

basınç ve iç kaçak testi, sayesinde silindirde ilk anda görülebilecek kusurlar ortaya çıkar bunlar;

• Montaj sırasında

Sızdırmazlık Elemanları

nın hasar görüp görmediği,
• Silindirde iç kaçak olup olmadığı,
• Silindirde eksenel bozukluk olup olmadığı, 
• Silindirde aşırı ısınma olup olmadığı,
• Kovan ve bağlantı elemanlarının istenen test basıncında hasar görüp görmediği
• Silindir çalışma strokunun doğru olup olmadığı
• Şayet silindirde yastıklama var ise silindirin yastıklama meknizmasının çalışıp çalışmadığı gibi önemli verilerin toplanmasını sağlar.

ömür testleri ise tüm silindir elemanlarının istenen çalışma ömrünü sağlayıp sağlamadığının cevabını verir.


BÖLÜM 6

TEMEL DİZAYN HESAPLARI VE YENİ TEKNOLOJİLER

SEMBOLLER:

P: ÇALIŞMA BASINCI (BAR)
F: BASINÇ KUVVETİ (daN)
A: ALAN (cm2)
A’: ALAN(cm2)
D: BORU İÇ ÇAPI(mm)
d: ROD ÇAPI (mm)
h: STROK (mm)
t: STROK TAMAMLAMA SÜRESİ (sn)
V: STROK HACMİ(lt)
v: STROK HIZI (m/sn)
ή: HACİMSEL VERİM (0,90 – 0,95)
Qth: TEORİK DEBİ (lt/dk)
Q: GERÇEK DEBİ (lt/dk)
K: BURKULMA YÜKÜ (kg)
Fç: MAKSİMİUM ÇALIŞMA YÜKÜ (kg)
Sk: SERBEST BURKULMA BOYU (cm)
E: ELASTİKİYET MODÜLÜ (kg/cm2)
J: ATALET MOMENTİ (cm4)
S: EMNİYET KATSAYISI (BURKULMA İÇİN 2.5- 3)


5.1. SİLİNDİR İTME KUVVETİ HESABI:

F= PxA (kg)

A= πxD2/4x100 (cm2)

5.2. SİLİNDİR ÇEKME KUVVETİ HESABI:

F=PxA’

A’= π(D2-d2) /4x100 (cm2)


5.3. SİLİNDİR PİSTON HIZI HESABI:

v=Q/Ax6 (m/sn) ( İTMEDE)

v=Q/A’x6 (m/sn) (ÇEKMEDE)

5.4. SİLİNDİR STROK TAMAMLAMA SÜRESİ HESABI

t=Axhx6/Qx1000 (sn) ( İTMEDE)

t=A’xhx6/Qx1000 (sn) ( ÇEKMEDE)

5.4. BURKULMA HESABI

K= π2 xExJ/S2k

J= π d4/64

E= 2.1x106 (ÇELİK İÇİN)

Fç = K/S

Not:sk aşağidaki tablodan silindir bağlanti şekli esas alinarak seçilecektir.

YENİ TEKNOLOJİLER

NİKROM 350

Silindir rodlarının korozyona karşı korunması ve kaygan bir yüzey elde edip sürtünmenin azaltılması amacıyla dış yüzeyleri çeşitli kaplamalarla korunur

ülkemizde ve dünyada en yaygın görülen kaplama şekli krom kaplamadır. Krom ; elektroliz yoluyla taşlama sonrası rod yüzeyine çalışma şartlarına göre 20-50 mikron arası kaplanır.

fakat aşırı rutubetli ortamlarda, örneğin maden ocakları, limanlar vb. kromun çok iyi bir performans göstermediği saptanmıştır.

bu nedenle imalatçı firmalar çeşitli arayışlara girmişlerdir.ülkemizde pek kullanılmasa da dünyada krom kaplı mile alternatif olarak nikel+krom kaplı miller yaygın olarak kullanıma başlamıştır.

KULLANILAN SEKTÖRLER

-kimyasal üretim tesisleri
-yağ ve gaz işleme istasyonları 
-nakliye araçlarında 
-yer altı inşaatlarında 
-tarımsal makinelerde
-askeri araçlarda
-uçaklarda
-rüzgar enerjisi tesislerinde

KALINLIKLAR VE YÜZEY KALİTESİ

Nikel kalınlığı Krom Kalınlığı Yüzey kalitesi
>30 mm >20 mm Ra<=0.2 mm

TOLERANSLAR

Çap Düzgünlük Eksantriklik
ISO f7 0.1mm/m %50 f7’nin

İMALAT ÖLÇÜLERİ

Standart uzunluk 6100+100/0 mm
Maksimum 6500+100/0 mm
F130’ dan sonra uzunluk 6100+1000 mm

KOROZYONA KARŞI KORUMA – GARANTİ

ISO 9227NSS ISO 9227NSS
ASTM B 117 ASTM B 287
Normal Çürümüş
Ortamda Tuz Testi (1000 saat) Ortamda Tuz Testi (350 saat)


KAYNAKLAR: NİKROM 

HİDROTEKNİK, TSEK ve TS EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistem belgelerine sahiptir. Yürürlüğe konulan kalite yönetim sistemi, üst yönetimin tam desteğiyle, tüm şirket personelince benimsenerek bir çalışma ve eylem biçimine dönüşmüştür. Dinamik kadrosu, geniş tezgah parkı, ekipman, ölçüm-test cihazları ve 40 yılı aşkın tecrübesiyle HİDROTEKNİK,

hidrolik silindir

Üretilen her silindir, basınç ve sızdırmazlık testlerinden geçirilmekte , EN 10204 standardı 2.2 maddesine göre sertifika düzenlenmekte ve 1 yıl süreyle garanti verilmektedir.

HİDROTEKNİK, Ürettiği

hidrolik silindir

lerde Dünya lideri

Sızdırmazlık Elemanları

nı kullanmaktadır. 
Bu Ürünler;
Yağ Keceleri
Hidrolik ve Pnomatik Silindir

Sızdırmazlık Elemanları


Hidrolik Akümülatörler
Genel amaçlı O-Ringler
Körükler
Özel Keçe Üretimi
Titreşim Kontrol Takozları

 

hidrolik silindir

bağlantı elemanlarında Rulmanlı Bağlantı en sık rastlanan bağlantı modellerinden biridir. Oldukça yaygın olarak kullanılan bu metod, dünya ülkelerinde standart bağlantı elemanlarıyla yapılmaktadır.

 

 

hidrolik silindir

Milleri dış ortamla temas halinde olmalarından dolayı, korozyona maruz kalmaktadır. Genel olarak kullanılan önleyici metod, mil üzerine sert krom kaplamadır.

NİKEL KROM KAPLI MİL


NİKROM 350

Silindir rodlarının korozyona karşı korunması ve kaygan bir yüzey elde edip sürtünmenin azaltılması amacıyla dış yüzeyleri çeşitli kaplamalarla korunur 
Ülkemizde ve dünyada en yaygın görülen kaplama şekli krom kaplamadır. Krom ; elektroliz yoluyla taşlama sonrası rod yüzeyine çalışma şartlarına göre 20-50 mikron arası kaplanır.
Fakat aşırı rutubetli ortamlarda, örneğin maden ocakları, limanlar vb. kromun çok iyi bir performans göstermediği saptanmıştır. Bu nedenle imalatçı firmalar çeşitli arayışlara girmişlerdir.ülkemizde pek kullanılmasa da dünyada krom kaplı mile alternatif olarak nikel+krom kaplı miller yaygın olarak kullanıma başlamıştır.

KULLANILAN SEKTÖRLER

-kimyasal üretim tesisleri
-yağ ve gaz işleme istasyonları 
-nakliye araçlarında 
-yer altı inşaatlarında 
-tarımsal makinelerde
-askeri araçlarda
-uçaklarda
-rüzgar enerjisi tesislerinde

KALINLIKLAR VE YÜZEY KALİTESİ
Nikel kalınlığı Krom Kalınlığı Yüzey kalitesi
>30 mm >20 mm Ra<=0.2 mm

TOLERANSLAR
Çap Düzgünlük Eksantriklik
ISO f7 0.1mm/m %50 f7’nin

İMALAT ÖLÇÜLERİ
Standart uzunluk 6100+100/0 mm
Maksimum 6500+100/0 mm
130’ dan sonra uzunluk 6100+1000 mm

KOROZYONA KARŞI KORUMA – GARANTİ
ISO 9227NSS ISO 9227NSS
ASTM B 117 ASTM B 287
Normal Çürümüş
Ortamda Tuz Testi (1000 saat) Ortamda Tuz Testi (350 saat)

HONLANMIŞ BORU 

hidrolik silindir

boruları çalışma şartlarına göre Dikişli yada dikişsiz olarak tercih edilebilir. 
Kullanıma Hazır olarak adlandırılan Dikişli borular(DIN 2393); 
Maximum 10 mm et kalınlığına kadar üretilebilmektedir. Sistem basıncının düşük olduğu uygulamalarda, daha ekonomik olması nedeniyle tercih sebebidir. Endüstriyel ve zirai sektörde kullanımı oldukça yaygındır.
Daha çok Heavy Duty diye tanımlanan ağır çalışma şartlarında tercih sebebidir. Bu gruptan Honlanmış veya Honlamaya Hazır olarak temin edilebilir.

hidrolik silindir

Boruları ( Soğuk Çekme ) :

Mekanik Özellikler : 
DIN : ST 52-3 BK+S / 2391 CDS 
ST 52-3 BK / 2393 DOM
Teknik Özellikler :
- İç Çap 25 mm’den 220 mm’ye kadar hazır .
- Dikişsiz , Soğuk Çekme çelik boru DIN 2391 ( Cold drawn ).
- İç yüzeyleri Honlanmış
- ST 52 ve ST 52-3 BK+S Kalitesinde 
- İç çap toleransı ISO H8
- İç yüzey pürüzlülüğü , Ra : 0,4 
- Kopma direnci 600 N / mm2
- Standart üretim Boyları 4 – 9 metre boylarında .