BLOG

HİDROLİK PİSTON ÇEŞİTLERİ - HİDROLİK SİLİNDİR ÇEŞİTLERİ

Hidrolik Silindirler İle İlgili Temel bilgiler

Hidrolik silindir, hidrolik enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren ve doğrusal hareket elde etmek amacı ile kullanılan devre elemanlarıdır.

Hidrolik pompa tarafından üretilen hidrolik enerjiyi silindir yardımı ile doğrusal ya da açısal harekete dönüştürebilirler.

Silindir çapı silindir kuvvetini belirleyen en önemli faktördür.

      Silindir   Çeşitleri

    1)_ Tek Etkili Silindirler

    2)_ Çift Etkili Silindirler

    3)_Özel Silindirler

               a)_Teleskopik Silindirler

              b)_Döndürücüler ( açısal motorlar)

              c)_ Tandem Silindirler

              d)_ Çift milli silindirler

 1)_ Tek Etkili Silindirler

      Akışkanın pistona tek taraftan etki ettiği iptir. Bir yönde iş yaparken, diğer yönde kendi ağırlığıyla veya bir dış etki ile hareket ederler. Tek etkili silindirler milden sızdırmaz olanlar veya piston başından sızdırmaz olanlar diye üretilebilirler. Hidroteknik olarak özellikle asansör, araç üstü ekipmanlar ve tarım makinelerine özel tek etkili silindirleri üretmekteyiz. 

2)_ Çift Etkili Silindirler

      Silindir iki yönde iş yapar özelliktedir. Bu tür silindirlerin çalışma hızı ve basınçları imalatçı firma tarafından belirlenir. Taban alanı ile boğaz alanı farklı olduğu için ileri hızı ile geri hızı arasında fark olur. Bunun istenmediği durumlarda çift milli çift tesirli silindirler imal edilebilir.

       Tam stroklar da ilk harekete başlarken ve hareket sonunda sert duruşlar olabilir. Bunu önlemek için hidrolik silindirlere imalat esnasında yastıklama yapılabilir. Silindirlerde büyük yükleri hareket ettiren silindirler  kurs sonuna  geldiğinde pistonun kapağa çapması sonucu bir darbe oluşur. Meydana gelen bu darbe devre elemanlarına zarar verir ve mekanik bağlantıların gevşemesine neden olur. Kurs sonlarında darbeyi önlemek amacı ile silindir üzerinde yapılan işlemlere yastıklama denir. Hidrolikte yastıklama fazla kullanılmaz, bunun yerine farklı devre elemanları kullanılır; ancak çok özel durumlarda silindirlerde yastıklamadan bahsedilebilir. Hidroteknik olarak yalnızca Denizli ve bölgesinde değil tüm Türkiye'de tüm kullanımlara ve şartlara uygun çift etkili hidrolik silindirlerin imalatı yapılabilmektedir. CNC makine parkurumuzda adetli silindirler kalite kontrolden geçirilerek hızlı bir şekilde müşteriye teslim edilir.

3)_ Özel Silindirler

                  a)_Teleskopik silindirler

                  İmalat gereği küçük boyutlu ve uzun strok gereken durumlarda teleskopik silindirler kullanılabilir.  Teleskopik silindirler hem çift etkili hem tek etkili silindirler olabilirler. İç içe geçmiş silindirlerden oluştuğu için az yer kaplarlar. Bu tip silindirler kamyon damperleri, hidrolik sıkıştırmalı çöp kasalarının bunkerleri başta olmak üzere Hidroteknik tarafından tüm ihtiyaçlara özel olarak üretilmekte veya alım satımı yapılmaktadır. Bazı standart tipler stok tutulmaktadır.

                b)_Döndürücüler

                 Bazı uygulamalarda belli açıda sistemin döndürülmesi ve tekrar aynı yönde geri gelmesi istenir. Bu durumlarda döndürme grubu hidrolik silindirlere sağlanabilir. Döner tabla hareketleri döner kuleler gibi.

            c)_ Tandem Silindirler

                Mevcut bir hidrolik sistemde bir silindirin itme kuvvetini önemli oranda artırabilmek için silindir çapını ya da basıncını yükseltilmesinden başka seçenek yoktur. Bunun uygun olmadığı mekanik  konstrüksiyonlar da itme kuvvetini artırmak için tandem silindir adı verilen özel bir silindir türü kullanılır. Bu silindir strokları eşit birden fazla silindirin uç uça eklenmesi ile oluşturulur.

              d)_ Çift milli silindirler

               Bazı uygulama durumların da itme kuvvetleri ile hızların her iki yönde aynı olması istenir. Böyle durumlarda her iki taraftan piston kolu olan silindirler kullanılır. Böyle silindirler ayarlı stroklu silindirlerde olabilirler.

HİDROTEKNİK olarak hidrolik silindirlerlerin üretimini ve revizyonunu (tamirini) yapmaktayız. Hidrolik silindirlerin Denizli, Isparta, Muğla, Afyon ve çevre illerdeki ihtiyaç sahipleri, makine imalatçıları ve ilgililerine en sorunsuz, en hızlı, en uygun fiyatlı ulaşması adına çalışmalar yapmaktayız. Hidrolik silindir imalat çalışmalarımız yalnızca Denizli ve bölgesinde değil tüm Türkiye'ye ulaşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için lütfen firmamız ile iletişim kurunuz.

MÜŞTERİ MEMNUNİYET ANKETİ

hidroteknik anket

ÖZEL SİLİNDİR İMALAT TALEP FORMU

Özel silindir imalatı özel piston imalatı

ÖZEL SİLİNDİR İMALAT TALEP FORMU için tıklayınız

Artık hidrolik silindir, pnömatik silindir ve özel uygulamalı silindirlerinizin tasarımını bir form şeklinde bizlere iletebilirsiniz. Özel silindir imalat talep formu sayesinde teknik mutabakat sağlama ve fiyat teklifi sunma süreçlerimizin daha da hızlanmasını amaçlamaktayız.

Her türlü soru ve öneri için lütfen iletişim kurunuz